Nasezahrada.com: Konopí a jeho kvalita – Jak se v roce 2022 změnila legislativa pěstování

Nasezahrada.com: Konopí a jeho kvalita – Jak se v roce 2022 změnila legislativa pěstování

Zatímco někteří si pod názvem konopí představí typickou drogu, jiní vědí, že to zdaleka není jediný způsob, jakým konopí využíváme. V poslední době se přidává do stravy lidí i zvířat (samozřejmě bez obsahu THC), do oblečení či dokonce do matrací, kosmetiky a spoustu dalších výrobků. Tato rostlina může mít spoustu prospěšných vlastností, které oceníme v mnoha oblastech našeho života. Aby však dosáhla svého potenciálu, musí její pěstování, skladování i zpracování splňovat určité podmínky.

„Obsahuje konopí“

Pokud na některém výrobku objevíte tuto formulaci, nemusí to ještě znamenat, že výrobek obsahuje všechny prospěšné vlastnosti, které by obsahovat měl. Musí jít totiž o správnou odrůdu konopí, vypěstovanou za správných podmínek (bez plísní či dalších škodlivin) a kvalitně zpracovanou. Některé výrobky obsahují pouze syntetické kanabinoidy či jejich izoláty, a ty rozhodně nemůžeme považovat za plnohodnotnou náhražku konopí.

Proces pěstování

Kvalita konopí může být ovlivněna podmínkami, v jakých je rostlina pěstována. Proto nemusí být ani rostlinka, kterou byste si doma vypěstovali sami zcela nezávadná a nejkvalitnější. Pro získání nezávadného produktu je důležitá průběžná kontrola stavu rostliny při pěstování. Jen díky tomu se dosáhne konopí v té nejvyšší kvalitě. Pokud byste měli přístup ke koupi konopí od někoho, kdo pěstuje nelegálně, je velmi pravděpodobné, že podmínky, ve kterých je rostlina pěstována, jsou vyhovující.

Konopí je nenáročná rostlina

Vzhledem k tomu, že konopí je poměrně nenáročnou rostlinou, není problém ji vypěstovat téměř kdekoli. Tím ale bude narušen obsah prospěšných látek v ní – a dokonce může obsahovat látky, které pro lidské zdraví vhodné nejsou. To, že rostlina vyrostla do požadované výšky, ještě neznamená, že má potřebné vlastnosti. Rostliny, které byly vypěstovány v nehygienickém prostředí, mohou zdraví dlouhodobých uživatelů ovlivnit bohužel také negativně.

Pěstování technického konopí a zákon

Od ledna 2022 platí, že lze pěstovat mnohem více odrůd technického „CBD“ konopí, než tomu bylo dosud. To, které odrůdy je možné pěstovat legálně, závisí na tom, kolik THC (tetrahydrokanabinoly) rostlina obsahuje. Přípustný podíl THC byl v tomto zákoně navýšen z dosavadních 0,3 % na 1 %. To otevírá nové možnosti v oblasti pěstování technického konopí.

Prodej konopí

Do konce roku 2021 také mohl vítěz výběrového řízení prodávat konopí pouze Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) za předem stanovených podmínek. Na výrobu konopí v ČR tak vznikl v podstatě monopol. Nově stanovený zákon ale počítá s tím, že zapojeno bude více výrobců, protože se nemusí prodávat jen SÚKL. Léčebné konopí bude možné vyvážet také do zahraničí.

Získání licence

Od začátku roku 2022 je také mnohem snadnější splnit podmínky, na základě kterých bude pěstitelům udělena licence pro pěstování léčebného konopí.

Dr. Hemphouse
ADMINISTRATOR
PROFILE

Posts Carousel

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

Nejnovější z ekonomiky

Nejnovější galerie

Top Authors

Ze světa