Sme.sk: Unikátní průzkum – Marihuanu tolerujeme, tvrdé drogy ne!

Sme.sk: Unikátní průzkum – Marihuanu tolerujeme, tvrdé drogy ne!

Většina Slováků by povolila kouření trávy pro vlastní potřebu. Ostatně polovina s tím má osobní zkušenost. I taková zjištění přinesl rozsáhlý průzkum Závislosti jinak, kterého se zúčastnilo bezmála 15 tisíc respondentů.

Neutuchající obliba marihuany na Slovensku je známý jev. Průzkum potvrdil, že ve věkové skupině 20 až 39 let ji alespoň jednou vyzkoušelo přes 60 procent lidí. A plných 31 procent školáků mělo jointa v ústech ještě předtím, než dostali občanský průkaz.

Chlapci trávu kouří častěji než dívky. Nejčastěji ale s touto lehkou drogou začíná na střední škole. Čtvrtina účastníků průzkumu pak marihuanu poprvé okusila až po maturitě. Zkušenost s THC přirozeně ovlivňuje následný postoj k její legalizaci.

Zatímco mezi těmi, kdo vědí, jak tato droga chutná, je pro její zrovnoprávnění s alkoholem a cigaretami 75 procent lidí, mezi marihuanovými abstinenty převažují ti, kteří by ji raději ponechali v ilegalitě.

Marihuana jako vstupní droga

O marihuaně se často mluví jako o vstupní droze do světa tvrdých drog. Průzkum Závislosti jinak skutečně ukázal, že drtivá většina současných či bývalých uživatelů tvrdých drog má zkušenost s trávou. Lidí, kteří vyzkoušeli tvrdé drogy, aniž by kdy ochutnali marihuanu, je zanedbatelný zlomek.

Na druhé straně to ještě neznamená, že mezi kouřením trávy a užíváním tvrdých drog je nějaká příčinná souvislost. Zkušenost s tvrdými drogami přiznalo jen 14 procent účastníků průzkumu, další 3 procenta Slováků by je ráda vyzkoušela. Podobný podíl respondentů zná ze svého blízkého okolí někoho, kdo tyto látky stále užívá. Dobrá polovina z těchto uživatelů tvrdých drog se někdy ze své závislosti léčila.

Bratislava a zahraničí vede

A jak vypadá typický slovenský konzument tvrdých drog?

Je to mladý muž ve věku 15 až 19 let, žije v Bratislavě nebo v zahraničí a (kvůli svému věku) má jen základní vzdělání a je svobodný.

Nejméně uživatelů drog najdeme nepřekvapivě mezi důchodci, jen každý dvacátý měl někdy v ústech joint. Polovina účastníků průzkumu by narkomany poslala k léčení. Ale téměř jistě velká skupina lidí by je nechala být. Šest procent dotázaných by je nejraději pohnalo před soud.

Represivní postoj častěji zajímají lidé se základním vzděláním, vysokoškoláci jsou naopak liberální.

Zdroj: regiony.sme.sk

Dr. Hemphouse
ADMINISTRATOR
PROFILE

Posts Carousel

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

Nejnovější z ekonomiky

Nejnovější galerie

Top Authors

Ze světa