Hemptoday.net: Vhodné zákony by v Itálii mohly zdvojnásobit příjmy z konopí

Hemptoday.net: Vhodné zákony by v Itálii mohly zdvojnásobit příjmy z konopí

Jelikož Itálie dosud nedokázala zavést osvícené zákony a předpisy pro neomamné konopí určené ke kouření, přichází tak o trh s potenciálem půl miliardy eur. Poukazuje na to současná studie z Itálie a Francie, kterou zveřejnil italský konopářský web Canapa Industriale.

Dnešní trh, odhadovaný na hodnotu 200–300 milionů euro, by se mohl přibližně zdvojnásobit. Současně by mohly vzniknout tisíce pracovních míst a státní pokladna by těžila z nových daňových výnosů, uvádí studie v rámci analýzy segmentu trhu s konopím určeným ke kouření, která je součástí rozsáhlejší zprávy o CBD a konopných květech.

Jasná pravidla by současně pomohla minimalizovat rizika pro veřejné zdraví, která se objevila s tím, jak se po roce 2016 začal vytvářet šedý trh s kouřitelným „lehkým“ konopím (konopné květy splňující zákonný limit na obsah THC).

Analýza vyzývá k vytvoření formálního rámce pro uvedené produkty a současně navrhuje odstranit překážky pro výzkum a inovace, co by společně napomohlo rozvoji trhu s konopím ke kouření.

Nešťastná dvoukolejnost

„Desetiletí prohibice vytvořila šedou zónu a dvoukolejnost legálního a nelegálního konopí v současné legislativě,“ píší autoři studie a kritizují praktiky policie, která „nevybíravě kontroluje společnosti působící na legálním konopném trhu, jako by šlo o nelegální aktivity související s obchodem s drogami.“

Studie na základě průzkumu mezi účastníky trhu ve zmíněných dvou zemích ukázala, že neomamné konopné produkty s obsahem kanabinoidů se široce distribuují po internetu i na prodejních místech po celé Itálii, především pak ve specializovaných obchodech a trafikách. Využívají přitom neexistenci zákonů a pravidel, které technicky jejich prodej nezakazují.

„V současné době existuje v Itálii mnoho obchodů s neomamným konopím, které se mohou spolehnout na trh sestávající z příležitostných i stálých spotřebitelů ochotných podstoupit rizika vyplývající z absence regulace inhalovatelných produktů na konopném základě,“ píší autoři studie.

Bezpečnější alternativa

Výsledky průzkumu ukazují, že spotřebitelé nakupují nejčastěji konopné květy a z nich získávané produkty určené k inhalaci – jako náhražku tabáku, marihuany a jiných psychoaktivních látek.

V součtu dosahuje průměrný výdaj stálého konzumenta „lehkého“ konopí 40 až 70 euro měsíčně. Podle studie tato skutečnost od roku 2016 podnítila rozvoj souvisejícího podnikání v zemědělství a vznik různých start-upů.

Studie navíc zjistila, že každý čtvrtý francouzský spotřebitel uvádí, že užívá italské konopné produkty, přičemž v oblasti konopí určeného ke kouření je toto procento ještě vyšší.

Jaké další významné podněty tato studie přináší?

  • Navrhuje, aby se italský regulační rámec zaměřoval na maximalizaci dostupných konopných odrůd a distribučních kanálů pro produkty na bázi květů a zároveň zajišťoval kontrolu kvality, aby byla garantována nepřítomnost kontaminantů.
  • Doporučuje, aby zdanění vycházelo z typu produktu a zamýšleného způsobu spotřeby s přihlédnutím k možné škodlivosti. Květy konopí balené například jako bylinkový čaj by měly být zdaněny jinak než ty, které jsou určeny ke kouření.
  • Uvádí, že vaporizace by měla být považována za nejméně škodlivou formu inhalace a měla by být zdaněna nižší sazbou než krabičky balených konopných cigaret.
  • Poznamenává, že viditelný pokles v užívání konvenčních léků se zdá být částečně spojen s přesvědčením spotřebitelů, že produkty na bázi konopí jsou při léčbě specifických zdravotních problémů účinnější. Současně platí, že je potřeba dalších vědeckých důkazů o léčebné účinnosti produktů na bázi konopí v případě jednotlivých nemocí.
  • Upozorňuje, že několik „obezřetnějších“ evropských zemí již přijalo předpisy pro produkty na bázi konopí určené k inhalaci a rychle rostoucí trh s nimi, přičemž poznamenává, že Rakousko, Belgie, Lucembursko a Litva díky daňovým předpisům pro inhalovatelné produkty (podobným těm, které upravují prodej alkoholu a tabáku) získaly významné příjmy.
Dr. Hemphouse
ADMINISTRATOR
PROFILE

Posts Carousel

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

Nejnovější z ekonomiky

Nejnovější galerie

Top Authors

Ze světa