Thajský sektor konopí vystrašený z politické strany jakožto vítěze voleb který může odvolat legalizaci

Thajský sektor konopí vystrašený z politické strany jakožto vítěze voleb který může odvolat legalizaci

Progresivní politická strana Move Forward tlačí na vytvoření příští vlády poté, co vyhrála nejvíce křesel ve všeobecných volbách 14. května, kdy voliči jasně odmítali strany spojené s armádou.

Bangkok: Návrh thajské strany Move Forward, která vyhrála volby v Thajsku, reklasifikovat konopí jako narkotikum rok poté, co bylo uzákoněno, zasévá paniku v odvětví, jehož hodnota se v příštích několika letech odhaduje na 1,2 miliardy dolarů.

Od legalizace konzumace a pěstování této drogy vyrostly tisíce podniků, přičemž četné obchody v Bangkoku a dalších turistických oblastech nabízejí nadšeným turistům a thajským kuřákům „Best Buds“.

Ale nyní vyhlídka na novou vládu, která stáhne volný trh, znervózňuje majitele firem, jako je Netnapa Singsatit.

„Zdanit konopí, jako jsou cigarety nebo alkohol, a obohatit národ. Nedávejte konopí zpět do vězení,“ řekl Netnapa, který provozuje obchod s konopím RG420 v turistické čtvrti Khao San Road v Bangkoku.

Žena pracuje v obchodě s konopím, na khaosan road, jednom z oblíbených turistických míst v bangkoku, thajsko

“Měli by mít empatii k nám majitelům podniků,” řekl Netnapa, jeden z asi 12 000 podniků, které podle oficiálních údajů získaly tříletá vládní povolení k činnosti.

Progresivní Move Forward tlačí na sestavení příští vlády poté, co vyhrála nejvíce křesel ve všeobecných volbách 14. května, kdy voliči jasně odmítali strany spojené s armádou a toužili po návratu demokracie vedené civilisty.

Možná překvapivě to byla strana v odcházející armádě podporované vládě, která prosazovala dekriminalizaci marihuany, nejprve zdánlivě pro lékařské použití.

Ale přesný právní status drogy byl mlhavý.

Slíbený návrh zákona, který by stanovil pravidla, neprošel parlamentem a umožnil tak obrovskému byznysu s marihuanou pro rekreační účely využít právního vakua v zemi, která měla po léta pověst tvrdohlavosti vůči drogám.

Move Forward doufá, že vytvoří koalici s dalšími opozičními stranami, včetně strany Pheu Thai, která v reakci na obavy o zdraví a zneužívání ze strany mladých lidí v kampani slíbila zákaz rekreačního užívání marihuany.

Move Forward a jeho spojenci tento týden zveřejnili svou politickou agendu, která zahrnuje návrh „reklasifikovat marihuanu jako kontrolovanou látku… s novými zákony regulujícími a podporujícími její prospěšné využití“.

Končí právní vakuum

To vzbuzuje zděšení v prokonopné lobby, a to i mezi progresivními mladšími lidmi, kteří pomohli opozičním stranám zamést k vítězství.

“Myslel jsem, že mají jít vpřed,” zabručel Suphamet Hetrakul z Teera Ventures, majitel farmy s konopím a velkoobchodník.

“Otočení do protisměru poškodí důvěryhodnost Thajska.”

K březnu se asi 1,1 milionu lidí zaregistrovalo u vlády k pěstování konopí, i když nebylo jasné, zda tak činí všichni, nebo kolik lidí ho pěstuje bez registrace.

Přibližně 5 200 lidí a 200 podniků podepsalo on-line petici, která uvádí, že překlasifikování konopí na narkotikum by bylo porušením práv lidí, což odráží pobouření nad vyhlídkou na přísnější pravidla.

Vzhledem k rozmachu obchodů a pěstitelů, natož uživatelů, musí existovat otázky, zda nějaká vláda někdy vrátí džina marihuany zpět do láhve.

Zdá se, že Move Forward postupuje opatrně, když plánuje budoucnost podniku, který by podle projekce Univerzity Thajské obchodní komory mohl mít do roku 2025 hodnotu 1,2 miliardy dolarů.

Ve čtvrtek stranický funkcionář Sirikanya Tansakun plán na reklasifikaci marihuany obhajoval s tím, že je nutné ukončit právní vakuum.

Slíbila ale, že podniky dostanou podporu, protože strana prosadila regulaci v parlamentu. I když se zdá, že existuje jen malá vyhlídka na jakýkoli druh rozsáhlého zásahu, řekla, že nelicencovaní pouliční prodejci a pašovaný dovoz drogy budou zastaveny.

“Ti, kteří investovali legálně, budou chráněni a mohou pokračovat ve svém podnikání,” řekl Sirikanya novinářům.

(Napsal Chayut Setboonsarng, střih Devjyot Ghoshal, Robert Birsel)

Dr. Hemphouse
ADMINISTRATOR
PROFILE

Posts Carousel

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

Nejnovější z ekonomiky

Nejnovější galerie

Top Authors

Ze světa