iDnes.cz: Legalizace je nadosah. Němci se předhánějí o členství do „konopných klubů“

iDnes.cz: Legalizace je nadosah. Němci se předhánějí o členství do „konopných klubů“

Nemají to být žádné „spolky huličů“, ale „sdružení pěstitelů“ s přísnými pravidly. Letos v dubnu německý ministr zdravotnictví Karl Lauterbach představil klíčové body svého plánu k legalizaci konopí, jehož důležitou součástí jsou takzvané konopné kluby. Jejich členové budou mít přístup k až padesáti gramům legálně pěstovaného konopí měsíčně, a to pro lékařské i rekreační účely. Klubů je ale zatím málo a zájemci se přetahují o členství.

„Hned po zveřejnění tohoto vládního dokumentu jsme měli sedmdesát nových žádostí o členství,“ říká předseda jednoho z těchto klubů v jihoněmeckém Stuttgartu Julen Merino. Přesto, že pěstování konopí v Německu zatím legální není a dosud pořádají pouze demonstrace na podporu legalizace marihuany a související osvětové akce.

Do dubna měli jen padesát členů. Když se ale ukázalo, že kluby s registrovanými mají být zásadní součástí vládního plánu pro legalizaci konopí, vše se začalo rychle měnit. Každý den Merinovi přicházejí nové žádosti o členství, a to i z ostatních částí Německa. „Většina z nich pochází z oblasti Stuttgartu, ale jsou tu i lidé z Bavorska a Lipska,“ říká Merino. Zastoupeny jsou prý všechny věkové skupiny.

„Černý trh bude fungovat dál“

Vysoký zájem o tento a další podobné kluby má jednoduchý důvod. Podle plánů ministra zdravotnictví Karla Lauterbacha mají mít v budoucnu možnost legálně pěstovat konopí a distribuovat ho svým členům: maximálně 25 gramů denně, celkem pak 50 gramů měsíčně. Zároveň však má být počet členů omezen na 500. A tolik klubů, které by uspokojily všechny zájemce, v Německu zatím není. Tlak na to, aby si lidé v jednom z nich zajistili členství ještě před legalizací, je tedy značný.

Mohou ale vysokou poptávku vůbec uspokojit? Merino má pochybnosti: „Celostátní distribuce prostřednictvím konopných klubů nebude fungovat. Počet členů je omezený a je nastaven příliš nízko, zároveň podmínky k založení jsou příliš přísné.“

Současné vládní plány podle něj proto černý trh s konopím výrazně neomezí. Právě boj proti nelegálnímu prodeji marihuany přitom patří mezi nejdůležitější argumenty pro legalizaci. Stále častěji se totiž objevuje konopí kontaminované nejrůznějšími látkami: ať už to jsou skleněné střepy, lak na vlasy nebo další rostliny, které jsou pro spotřebitele nebezpečné.

Pro konopí do obchodu? Jen pro účely vědy

„Čím nižší jsou překážky pro získání legálního konopí, tím vyšší je šance, že se podaří černý trh potlačit,“ říká právnička Franziska Maubachová, která se zabývá rozdíly v legislativě ohledně alkoholu a marihuany. Ani podle ní proto současná vládní představa ohledně konopných klubů nebude příliš účinná. Vedle nich by měly existovat také specializované a státem regulované obchody pro distribuci konopí. V opačném případě by legální nabídka jen stěží dokázala pokrýt poptávku na trhu.

Se specializovanými obchody se však v Lauterbachově dokumentu počítá pouze jako s modelovými případy pro vědecký výzkum. Prodej marihuany v „běžných“, byť kontrolovaných obchodech, by navíc byl v rozporu s mezinárodním právem a právem Evropské unie.

Co jsou „konopné kluby“?Mají to být „sdružení pěstitelů“, žádný „spolek huličů“, představuje si spolkový ministr zdravotnictví Karl Lauterbach. V souladu s tím se v klubech a v okruhu 250 metrů nesmí konzumovat konopí. Přísně regulováno má být také pěstování, distribuce, členství a organizace prostor.Konopí může být distribuováno pouze členům, a to jen v „neutrálním balení nebo bez obalu“, aby nedocházelo k „pobídkám ke konzumaci“ pro mladé lidi. Povinný má být příbalový leták s uvedením hmotnosti, odrůdy, data sklizně, data minimální trvanlivosti a s procentuálním obsahem účinných látek THC a CBD.Kromě toho budou kluby každoročně hlásit úřadům, kolik konopí s jakým obsahem účinné látky v předchozím roce vypěstovaly a vydaly a jaké jsou jejich aktuální zásoby. Podle návrhu musí také průběžně dokumentovat, kde získávají semena, kolik rostlin pěstují nebo kterým členům kolik konopí předaly.Prostory a pozemky, v nichž nebo na nichž se droga skladuje a pěstuje, musí být oploceny a zabezpečeny. Musí být také dodržena minimální vzdálenost od škol a školek. Každý konopný klub také bude muset vypracovat koncepci ochrany zdraví a mládeže a jmenovat vyškoleného pracovníka prevence závislosti.Návrh zákona obsahuje také pravidla pro konzumaci marihuany na veřejnosti. I když konopí podle něj bude v zásadě legalizováno, jeho kouření bude nadále zakázáno v okruhu 250 metrů od škol, školek, dětských hřišť, zařízení pro mládež a sportovních zařízení. Konzumace nebude povolena ani na pěších zónách mezi sedmou a dvacátou hodinou.

Autor: jas

Dr. Hemphouse
ADMINISTRATOR
PROFILE

Posts Carousel

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

Nejnovější z ekonomiky

Nejnovější galerie

Top Authors

Ze světa