Expats.cz: Český prezident projevuje podporu elektronickému hlasování a legalizaci konopí

Expats.cz: Český prezident projevuje podporu elektronickému hlasování a legalizaci konopí

Český prezident Petr Pavel se včera zúčastnil hudebního festivalu Colours of Ostrava, kde se zabýval některými zásadními tématy . Prezident vyjádřil podporu modernizaci volebního procesu podporou elektronického hlasování a projevil otevřenost myšlence legalizace konopí a udělování milosti jednotlivcům, kteří jsou v současné době vězněni za trestné činy související s konopím.

Prezidentovo vystoupení na festivalu vyvolalo vřelé přijetí, připomínající příchod rockových hvězd. Zaplněná koncertní síň Aula Gong s kapacitou 1500 lidí ho přivítala bouřlivým potleskem ve stoje.

Prezident Pavel během hodinového rozhovoru v rámci diskusního fóra Meltingpot navrhl zavedení elektronického hlasování v České republice s důrazem na nutnost posunout se s dostupnou technologií kupředu.

“Vstupme do 21. století,” řekl Pavel davu. “Udělejme elektronické volby a sbírejme podpisy pro registraci prezidentských kandidátů [elektronicky].”

Elektronické hlasování považuje za moderní řešení, které poskytuje voličům pohodlí při odevzdání hlasu z domova a usnadňuje proces občanům v zahraničí, kteří se k volebním místnostem často potýkají se značnými vzdálenostmi.

Prezident sice uznal, že nemá přímou pravomoc tyto změny prosadit, vyjádřil však ochotu nastolit témata a zapojit se do neformálních diskusí. Věří, že když lidé projeví silnou touhu po elektronickém hlasování, politické strany tento koncept přirozeně přijmou a začlení ho do svých platforem.

K tématu legalizace konopí prezident Pavel poukázal na studie, které ukazují, že konopí škodí méně než jiné legální drogy. Považoval za vhodné zvážit regulovanou legalizaci a nastolil otázku udělení amnestie jednotlivcům, kteří jsou v současné době vězněni za trestné činy související s konopím, v případě takové legalizace.

„Konopí podle řady studií škodí méně než jiné legální drogy,“ poznamenal Pavel během diskusního fóra.

“Úvahy o regulované legalizaci jsou na místě. Pokud by tomu tak bylo, pak by nedávalo smysl, aby ti lidé [odsouzení za trestné činy související s konopím] nadále seděli ve vězení. Bylo by vhodné jim udělit amnestii.”

Pavel navíc zdůraznil, že je třeba přehodnotit využití pravomoci prezidenta udělit milost, kterou dříve na ministerstvo spravedlnosti delegoval jeho předchůdce Miloš Zeman.

Pavel si klade za cíl převzít zpět celou pravomoc udělování milosti, včetně odpovědnosti a personálu věnovaného procesu udělování milosti, a již o věci jednal s ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem. Prezident si představuje jeho využití především k řešení justičních omylů, nepřiměřeně přísných trestů a případů s významnými humanitárními ohledy.

Zdroj: www.expats.cz

Dr. Hemphouse
ADMINISTRATOR
PROFILE

Posts Carousel

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

Nejnovější z ekonomiky

Nejnovější galerie

Top Authors

Ze světa