Ukrajina závodí o záchranu svých zásob léčebného konopí

Ukrajina závodí o záchranu svých zásob léčebného konopí

Aktivisté říkají, že liberalizace zákona bude životně důležitá, protože ruská invaze zanechává více než polovinu populace ohroženou PTSD.

KYJEV – Pětiletá dcera Niyi Nikel Eva mívala 100 epileptických záchvatů denně, dokud před třemi lety nezačala užívat léčebnou léčbu založenou na konopí. 

„Nejdřív jsem váhal, ale teď jsem vděčný, že jsem souhlasil, že to zkusím. Eva je soustředěná a počet útoků se snížil ze 100 na pět za den. Může chodit do školy, spát déle než osm hodin,“ řekl POLITICO Nikel, který je šéfem nevládní organizace Epiprosvita, která na Ukrajině poskytuje podporu lidem s epilepsií.

Nikel strávil posledních pět let prosazováním legalizace léčebného konopí na Ukrajině, kde je léčba založená na konopí dostupná pouze pro omezené použití prostřednictvím přísně kontrolovaného dovozu a uzavření hranic nyní ohrožuje dodávky. A snaha se může brzy vyplatit.

Ukrajina se poprvé pokusila – a neuspěla – legalizovat léčebné konopí v roce 2019

Zákon, který si klade za cíl vytvořit legální domácí průmysl pro léčebné konopí, prošel 13. července prvním čtením v ukrajinském parlamentu a připravil tak cestu lidem s onemocněním od rakoviny po posttraumatickou stresovou poruchu k legálnímu přístupu k léčbě založené na konopí.

Nikel ale zatím neslaví.

Návrh zákona ve stávající podobě zavede systém licencí pro pěstování konopí a umožní zdravotnickým zařízením a podnikatelům nakupovat, přepravovat, skladovat a vydávat léky na bázi konopí. Lékaři budou moci předepisovat jejich použití.

Ale – možná zásadní – zákon ponechává konopí jako zakázanou látku, takže výzkum a vývoj jsou komplikované a pravidla kolem jeho užívání jsou matoucí.

Zákonodárci se nyní snaží novelizovat zákon před jeho druhým čtením na podzim.

Dlouho očekávaný tah

Ukrajina se poprvé pokusila – a neuspěla – legalizovat léčebné konopí v roce 2019, ale ruská invaze hru změnila.

„Válka přibližuje problém bolesti všem vrstvám populace,“ řekl POLITICO Taras Ratushnyi, aktivista a spoluzakladatel skupiny prosazující reformu státní protidrogové politiky Cannabis Freedom March.

Loni ukrajinské ministerstvo zdravotnictví  oznámilo  , že kvůli válce je 57 procent Ukrajinců ohroženo rozvojem posttraumatické stresové poruchy.  

“Chápeme, že dnes jsou na Ukrajině více než dva miliony lidí, kteří zoufale potřebují léčivé přípravky z konopí. Uvědomujeme si, že takových lidí bude po skončení války ještě více, zejména takové léky potřebují ranění vojáci s PTSD,“ uvedl v prohlášení Mykhailo Radutskiy, předseda zdravotnického výboru v ukrajinském parlamentu.

Současný návrh zákona, předložený ukrajinskou vládou v červnu 2022, získal širokou podporu, podporu vyjádřilo ukrajinské ministerstvo zdravotnictví, Rada státní bezpečnosti a obrany , ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a více než 40 ukrajinských onkologů .

Ne každý je nakloněn liberalizaci. Julija Tymošenková, vůdkyně strany Batkivshchyna a bývalá předsedkyně ukrajinské vlády  známá pro lobbování Tamiflu během chřipkové pandemie v roce 2009, uvedla, že ačkoli podporuje legalizaci léčebného konopí, současný návrh zákona je ve skutečnosti maskovaná legalizace obchodu s marihuanou, která prospívají pouze drogovým korporacím.

Olga Stefanyshyna, ukrajinská poslankyně ze strany Holos a jedna z obhájkyň legalizace léčebného konopí v ukrajinském parlamentu, nesouhlasí s tím, že nový návrh zákona přináší liberalizaci, ale také přísnou kontrolu a licencování obchodu s léčebným konopím. „Ve skutečnosti legalizace vytáhne obrovský trh ze stínu a výrazně sníží náklady na léčbu těm pacientům, kteří nyní musí nelegálně shánět léčebné konopí, aby si zmírnili bolest,“ řekla POLITICO.

Práce na formulaci

Jak se však aktuálně píše, zákon má dvě hlavní chyby, které tomu mohou zabránit.

Za prvé, zákon sice povoluje pěstování konopí, zároveň však zavádí zákaz dovozu surovin až do roku 2028, čímž se fakticky zdržuje výroba léčebných konopných produktů, dokud nebude spuštěn vlastní dodavatelský řetězec Ukrajiny, a mezitím se vytvoří vakuum.

„Tato novela znamená, že Ukrajina nebude moci vyrábět léky ze surovin dovezených ze zahraničí. A ve skutečnosti to nemusí umožnit rychlý přístup k lékům. Protože kultivace a příprava bude trvat několik let,“ řekla Stefanyshyna.

A za druhé, ponechává konopí a jeho deriváty na ukrajinském seznamu zakázaných látek, spíše než aby je přesouvalo na seznam látek, které lze pod přísnou vládní kontrolou používat. Zatímco pro růst, výrobu a distribuci budou uděleny zvláštní licence, pravidla týkající se výzkumu a vývoje, klinických studií a použití nejsou jasná.

Kritici jako Ratushnyi z Cannabis Freedom March tvrdí, že toto přehlédnutí omezí užitečnost zákona. “Pokud látka zůstane zakázaná, jak ji můžete studovat nebo vyrábět léky?” řekl Ratushnyi.

Stefanyshyna však namítá, že vzhledem k tomu, že vláda kontroluje seznamy zakázaných látek, může se k této změně rozhodnout i bez parlamentu. Zaměřuje se na novelizaci zákona s cílem zvýšit kontrolu nad udělováním licencí a odstranit článek, který zavádí zákaz dovozu surovin ze zahraničí do roku 2028. 

Její prioritou je nyní dostat návrh zákona do lepší podoby před jeho druhým čtením na podzim, aby přesvědčila hlasité populistické kritiky, že je možné najít fungující model a změnit návrh zákona, který by byl výhodný pro všechny.

Pro Nikela byla změna politických větrů, která přišla s válkou, příležitostí, kterou bylo potřeba využít, i když nebyla dokonalá. „Stále jsme museli tlačit na návrh zákona, který obsahuje spoustu nepřesností, jen abychom zahájili proces. Ale jsem si jistý, že budeme schopni přijmout potřebné pozměňovací návrhy před konečným hlasováním,“ řekl Nikel.

Autor: VERONIKA MELKOZEROVÁ

Dr. Hemphouse
ADMINISTRATOR
PROFILE

Posts Carousel

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

Nejnovější z ekonomiky

Nejnovější galerie

Top Authors

Ze světa