Hemptoday.net: Stavitelé konopí truchlí nad ztrátou belgického inovátora Wolfa Jordana: „Zářil jako světlo“

Hemptoday.net: Stavitelé konopí truchlí nad ztrátou belgického inovátora Wolfa Jordana: „Zářil jako světlo“

Wolf Jordan, který přešel ze světa tradičního stavitelství a stal se zuřivým zastáncem přírodních stavebních řešení a který inspiroval ekologicky smýšlející stavitele po celém světě, zemřel ve věku 75 let.

Jordan, inovátor, učitel, podnikatel – a bluesový hudebník, cestoval po světě, přednášel, stavěl a hledal pigmenty, které by se dostaly do Calcatexu, jeho láskyplně vytvořené řady přírodních barev na bázi vápna.

„Před mnoha lety, když jsem vstoupil do otcovy firmy, vstoupil jsem do klasického stavebního světa s cementem, betonem a podobnými věcmi,“ řekl Jordan HempToday v roce 2019. „Prodali jsme stroje pro staveniště a pro betonárny, takže jsem se seznámil s fyzikálními zákony, které platí pro směsi, které potřebují pojivo.“

Poté, co se Jordan stal „ekologicky angažovaným“, začal hledat udržitelné alternativy.

“Někteří lidé se nikdy nezmění,” řekl. “Ale udělal.”

Lněné semínko až limetka

Bylo to ve společnosti Wolf Jordan & Co., kterou založil v Kalmthout v Belgii, kde poprvé vyvinul své barvy Calcatex. “Lněný olej a terpentýn byly naprostou součástí mého mládí,” řekl Jordan, který strávil dětství ve stejné domácnosti jako jeho dědeček Frans van Tongerloo, uznávaný belgický realista a impresionistický malíř 20. století.

„Od barev z lněného oleje po vápenné barvy . . . byl malý krok,“ řekl Jordan o svém počátečním posunu zaměření na přírodní stavební materiály.

„Pokud můžeme naše oblečení nazvat naší druhou kůží, naše domy jsou naší třetí kůží. Stěny jsou poslední vrstvou a tedy tou, se kterou budete v kontaktu. Měly by tedy být zdravé, přírodní a také prodyšné,“ řekl Jordan, který je rovněž považován za předního světového odborníka na přírodní omítky a omítky a který vyvinul speciální přísady do konopného betonu – patentované receptury, které přísně držel v tajnosti. Vyvinul také řady přírodních olejů a vosků na dřevo a kámen.

Ale jeho barvy a barva v nich byly jeho první láskou. „Výběr barvy souvisí s hudbou. Má to vztah ke hvězdám,“ řekl. „Speciálním tajemstvím mých barev je, že odrážejí i neviditelné barvy, které očima nevidíme, ale můžete je cítit. To dává extra efekt – efekt, který jsem nevymyslel, ale jen jsem ho předělal na základě znalostí, které sahají až do středověku, římských dob a dokonce i raných egyptských zdrojů.“

Kamarádi všude

  • Wolf Jordan s tureckým filmařem Gizem Tutumlu, 2018.
  • Ukázka aplikace přírodních omítek na workshopu HempToday, 2018 (Foto: Gizem Tutumlu)
  • V Polsku s Kehrtem Reyherem z HempToday. (Foto: Gizem Tutumlu)
  • Přednáší na HempToday
  • S Kristapsem Eglitisem z Lotyšska, vynálezcem mikrodekortikátoru HurdMaster.
  • Přednášky v řeckých Aténách. (Foto: Gizem Tutumlu)
  • S Anar Artur z konopí Mongolska
  • S Piotrem Jastrzębskim, Podlaskie Konopie, Polsko

„Poprvé jsem se s Wolfem setkal, když se v roce 2011 zúčastnil 2. mezinárodního konopného sympozia v Granadě a okamžitě mě uchvátila jeho láska k přírodním stavebním materiálům a jeho nadšení z objevování materiálů vyrobených z konopí,“ řekl Steve Allin, ředitel International Hemp Building. Sdružení.

„Byl to přítel a kolega a strávili jsme spolu mnoho příležitostí po celém světě na místech, jako je Paříž a Nepál, a pracovali jsme na šíření znalostí,“ řekl Allin. “Byl to urputný propagátor přírodního stavitelství a zároveň jemná duše.”

Ukrajinský stavitel konopí Sergiy Kovalenkov, který se s Jordanem setkal před deseti lety, řekl: „Nejvíc mě zasáhla jeho hluboká znalost přírodních stavebních materiálů a jeho charisma. Jeho znalostní základna konopných a vápenných produktů byla bezkonkurenční. Hodně jsem se od něj naučil a jeho odchod je obrovskou ztrátou pro komunitu zelených budov po celém světě.“

“Bezmezné nadšení”

Gizem Tutumlu, turecký filmař, který se v pozdějších letech sblížil s Jordanem, řekl: „Wolf byl mimořádný učitel, který do své práce vkládal srdce s neochvějnou radostí a bezmezným nadšením. Jeho životní síla a chuť do života byly inspirativní a šel příkladem, když ukazoval, jak žít život obohacený o lásku, smích a hodnoty, které mu byly drahé.

„Dědictví, které za sebou zanechává, a trvalé teplo, které sdílel, budou navždy přebývat v srdcích těch, kteří měli to štěstí, že mu zkřížili cestu. Jako pravý přítel a laskavá duše bude jeho nepřítomnost vždy hluboce pociťována a budeme na něj rádi vzpomínat,“ řekl Tutumlu.

Jordanův étos „malé je krásné“ inspiroval lotyšského konopného stavitele Kristapse Eglitise k vývoji HurdMaster , konopného mikrodekortikátoru, který se prodává po celém světě. “Nejen mě inspiroval k práci s konopným betonem, ale můžeme také říci, že byl dědečkem HurdMaster,” řekl Eglitis.

Piotr Jastrzębski, Podlaskie Konopie, Polsko, farmář a stavitel konopí, řekl: „Když zavřu oči a myslím na tohoto úžasného muže, vidím to teplé světlo, které šířil, jeho laskavost a fantastický smysl pro humor, který jsem miloval. Byl to umělec našeho konopného světa a zároveň skutečný odborník na vápno, sdílel s námi svou vášeň a hluboké znalosti tohoto tématu.“

‘Okouzlující čaroděj’

Přátelé a dokonce i bývalí známí Jordanovi často připisovali vlastnosti téměř z jiného světa.

“Byl jako okouzlující čaroděj z knihy, plný moudrosti a magie,” řekl Kovalenkov.

„Bylo mi opravdovou ctí mít příležitost poznat Wolfa Jordana v tomto životě a mít možnost se od něj přímo učit,“ řekla Nivedita Bansal Shah z Shah Hemp Inno-Ventures, Nepál. “Čistá duše jako on neumírá, jen mění formu.”

“Každý, kdo potkal Wolfa, musí cítit prázdnotu,” řekla Pamela Bosch z Highland Hemp House v USA. “Přesto si myslím, že jeho jemný duch snadno přejde do éterického tajemství.”

„Byl jako elf z lesa, který měl posvátné vědění, a odměňoval jimi každého, laskavě a jemně,“ řekl Anar Artur z Hemp Mongolia. “Zářil jako světlo.”

Wolf Jordan, 1948 – 2023. (Foto: Kehrt Reyher)
Dr. Hemphouse
ADMINISTRATOR
PROFILE

Posts Carousel

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

Nejnovější z ekonomiky

Nejnovější galerie

Top Authors

Ze světa