počet shlédnutých článků
314391
Loading

Počasí Česká republika


Kurzy měn

EUR 27.61 Kč
USD 22.12 Kč

Článek

Policejní testy na drogy selhávají. Kuřáka marihuany někdy neodhalí

Před každou jízdou autem si 23letý mladík z Plzeňska zapálí cigaretu marihuany, sedne za volant a spokojen se svými schopnostmi vyráží do silničního provozu. Řidičský průkaz už mu policie vzala, ale testování na drogy dopadlo všelijak, respektive pokaždé jinak, přestože mladík kouří konopí pořád. Policie přiznává, že test na drogy je pouze orientační a zakázané látky odhalí až rozbor krve.


Trvalou práci nemá, živí se brigádami a v poslední době jezdí obvykle stopem. Za to si ale vypěstuje dost konopí, aby mu bylo dobře. A s policií a testy na drogy má jako známá firma na malém městě dost zkušeností. 

„Za tu dobu, co řídím, jsem dostal už šest testerů proti drogám a z toho tři byly pozitivní a tři byly negativní. Přitom jsem každou chvíli, co jsem testery dostával, byl na sto procent pod vlivem,“ popisuje mladý muž z Plzeňska. 

esty na drogy používá policie šestým rokem a stále je zdokonaluje. Ovšem spolehnutí na ně není. Proto je někteří lékaři z oboru považují za vyhozené peníze. Ředitel dopravní policie Leoš Tržil ale o významu testů nepochybuje. 

„Je to opravdu otázka prověření, nezdá se mi, že by testy byly tak rozdílné. Tím spíš, že je otázka, v jakém stavu byl a jestli byl vůbec schopen komunikovat. Rozhodně ale znovu říkám, že jde o orientační vyšetření,“ podotýká Tržil. 

Stoprocentně spolehlivý je pouze rozbor krve a moči 

Policista může po pozitivním nálezu žádat odběr krve a moči. Z toho už se řidič bez následků nevyvlékne, o čemž se přesvědčil i tmavovlasý mládenec z Plzeňska. 

„Řidičák mi vzali hned na místě. Někomu ho berou na místě a někomu ne, je to podle policisty, jak se rozhodne. Člověk může jít na krev a na moč, a když to odmítne, tak je to automatické přiznání. Takže krev je jediná možnost, jak se z toho vymanit,“ říká. 

Krevní testy mohou dokázat, že řidič pod vlivem drogy nejel, ačkoliv policejní tester ukázal něco jiného. Ale platí to i obráceně. 

 

 

Zdroj: Rozhlas.cz