Mike Sassano, generální ředitel evropského výrobce konopí Somai Pharmaceuticals, nabízí svůj pohled na urychlené německé plány na legalizaci konopí pro dospělé.
Stejně jako Spojené státy i Evropa má jednotlivé země s velmi rozdílnými názory na to, jak legalizovat konopí. Na rozdíl od rozbitého amerického trhu všech 27 zemí v Evropě přijalo léčebné konopí. Stejně jako USA několik zemí buď schválilo nebo zahájilo pilotní program pro konopí pro dospělé. Když se německý federální ministr zdravotnictví Karl Lauterbach vyjádřil k tomu, že oficiálně obrátil kurz a nyní podporuje konopí užívané dospělými, byla to rána, která zazněla na celosvětovém trhu s konopím. Toto rozhodnutí ukázalo Lauterbachovu prozíravost, že nebezpečí nelegalizace konopí daleko převyšuje rizika legalizace konopí.
Regulační ministr zdravotnictví největší země Evropské unie dostal zelenou legalizaci konopí. To se nedá srovnat s nějakým americkým demokratem nebo republikánským politikem, který se snaží získat konopí kvůli jeho popularitě, ani s politikem, který chce získat body sociální spravedlnosti. Lauterbach představuje vědu a medicínu. Tato událost je srovnatelná s tím, že šéf Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv ( FDA ) Dr. Robert Cliff vystoupil a prohlásil, že legalizace konopí je pro obyvatelstvo USA lepší a důležitá. V určitém ohledu bude muset být tato podpora konopí řešena na úrovni WHO, protože nad distribucí narkotik má stále pravomoc OSN.
Zatím se ale zdá, že to německým politikům nevadí. Německý spolkový sněm, federální parlament země, má rozpočtový výbor, který požaduje, aby ministr zdravotnictví měl do konce roku 2022 předložený návrh zákona pro dospělé s předpisy, jinak riskuje ztrátu části svého rozpočtu. To je srovnatelné s tím, že Kongres požaduje, aby notoricky pomalá FDA vypracovala regulační mapu v USA pro vnitrostátní legalizaci. Zejména Lauterbach si pro svůj návrh stanovil cíl na léto 2022, což signalizuje, že současná strana u moci upřednostňuje legalizaci konopí.
Které země EU zvítězí v německém boji s konopím?
Ještě není čas na oslavy, protože implementace se neočekává dříve než v polovině roku 2023. Přesto všechny země v Evropě – a dokonce i ty, které ne – jsou všechny nadšené tímto obnoveným tlakem na evropskou legalizaci. A proč by neměly být? Kriminalizace pouze znemožnila uživatelům konopí získat vysoce kvalitní, legálně vyrobené a zdaněné produkty, které jim pomáhají. Malta, Lucembursko, Dánsko a Švýcarsko legalizovaly nebo zahájily přípravy k legalizaci konopí. Portugalsko, Španělsko, Francie a Spojené království buď diskutovaly, nebo oznámily prověření, jak správně legalizovat konopí, přičemž samotné Portugalsko se za posledních 15 let pokusilo o legalizaci třikrát.
Německo má pouze tři integrované společnosti s licencí. Otázkou tedy je, bude Portugalsko – největší vývozce konopí do EU – předním dodavatelem do Německa? Bude to současný největší celkový vývozce konopí – Kanada –, kterému bude povoleno snadno přenést nadměrnou nabídku do Německa? Dostane se izraelské konopí na trh? Možná Dánsko. Nebo budou rozvíjející se země jako Řecko, Kolumbie, Uruguay nebo Lesotho levnějšími producenty konopí pro vstup na trh?
Odpověď je nejasná, protože současné zákony o narkotikech z roku 1961 a 1971 takovému prodeji mezi zeměmi zabraňují. Organizace spojených národů a Světová zdravotnická organizace se tedy budou muset tímto problémem zabývat. Některé spekulativní léčivé přípravky půjdou k německým distributorům, kteří je pak mohou předat lékárnám, výdejnám nebo společenským klubům. Tato poslední spekulace se rovná konvenční moudrosti, vzhledem k tomu, že financování německých distributorů zvýšilo ocenění na nebetyčné úrovně. S přibližně 120 německými distributory je jistě dokážou využít trochu větru, aby je popohnali k následným zvýšením a konsolidaci s výrobci v jiných zemích, aby zlepšili postavení a marže.
Autor: Leadership editor
Leave a Comment
Your email address will not be published. Required fields are marked with *