Voxpot.cz: Ukrajina je „globálním epicentrem PTSD“. Tamní vojáci řeší problémy konopím

Voxpot.cz: Ukrajina je „globálním epicentrem PTSD“. Tamní vojáci řeší problémy konopím

Kyjev – Kvůli válce na Ukrajině se zvyšuje počet lidí, kteří trpí posttraumatickou stresovou poruchou. Vojáci proto často sahají po marihuaně. Ta jim pomáhá ulevit od psychických problémů nebo bolestí. Podle expertů je potřeba legalizovat konopí pro léčebné účely a výzkum, píše server BBC.

Ve skromném kyjevském bytě se setkávají vojáci, kteří momentálně nejsou ve službě. Společně kouří marihuanu, aby alespoň na chvíli zapomněli na to, co viděli a zažili. Nepřejí si být jmenováni, protože konopí je považované za drogu a armáda užívání marihuany odsuzuje.

Jeden z vojáků se léčí s posttraumatickou stresovou poruchou (PTSD). „Pro mě je to užitečné. Bez konopí nemůžu spát. Pomáhá mi uvolnit se. Myslím, že každý by měl mít možnost si ho sehnat,“ svěřil se voják. 

Po osmi letech napětí a 18 měsících totální války jsou fyzické i psychické dopady na Ukrajince markantní. Válka spustila „epidemii bolesti a traumat“ jak u vojáků, tak i u civilistů. Tamní ministerstvo zdravotnictví v loňském roce odhadovalo, že 57 procent Ukrajinců je ohroženo rozvojem PTSD.

Konopí je v zemi dekriminalizované pokud jde o malé množství pro osobní potřebu. Marihuana ale není dostupná pro lékařské výzkumy, navzdory důkazům o jejím přínosu v léčbě některých psychických poruch. 

Vojáci se chtějí zbavit bolesti 

Ve Forest Glade Center pro psychologické zdraví a rehabilitaci veteránů, kousek od Kyjeva, má léčba mnoho podob. V jedné místnosti hraje voják videohru, zatímco lékař sleduje jeho mozkovou aktivitu. V jiných místnostech probíhá například akupunktura, fyzikální terapie nebo skupinové poradenství.

Zaměstnanci ale říkají, že potřebují více nástrojů. „Naši vojáci v první linii potřebují různé silné zbraně. U nás je to úplně stejné,“ popsala Kseniia Vosnitsyna, ředitelka Forest Glade. „I my potřebujeme arzenál. Čím širší je, tím účinnější může být naše léčba,“ dodala.

Vosnitsyna patří mezi ty, kdo prosazují, aby byly látky jako konopí, MDMA (extáze) a psychedelika – jako je například psilocybin – zkoumány při léčbě traumatického poranění mozku a PTSD.

„Berou to ne proto, aby se sjeli, ale aby se zbavili bolesti a příznaků, které je obtěžují. Samozřejmě si toho často berou víc, než potřebují, ale v tuto chvíli to jinak nejde, bohužel,“ okomentovala situaci na Ukrajině ředitelka Forest Glade.

Danylo Yevtukhov říká, že kouření konopí ho dostalo přes některé z jeho nejtemnějších dnů.

Během ruského obléhání Černihivu na severní Ukrajině, v prvních týdnech války, utrpěl strašlivé popáleniny obličeje a rukou.

Po sedmi operacích a 18 měsících později si stále vybavuje sužující bolest, kterou prožil. „Každý ví jak bolí popálenina. Teď to vynásobte dvacetkrát nebo rovnou padesátkrát. Bylo to příšerné, protože šlo o obličej,“ vysvětlil Danylo.

Podle něj mu konopí v prvních dnech pomáhalo víc než léky proti bolesti. Díky marihuaně mohl spát, jíst a byl i méně nervózní. „Pomohlo mi to ‚vypnout’. Samozřejmě, když jsem myslel na svá zranění, říkal jsem si, to bolí. Ale díky konopí jsem mohl svou pozornost směřovat i jinam,“ řekl. Doktoři nad jeho „medicínou” obecně přivírali oči. 

Zelenskyj je pro legalizaci

Výzkumy po celém světě již dlouho naznačují užitečnost konopí při léčbě bolestí nebo posttraumatických stresových poruch. Na Ukrajině je ale produkce marihuany, včetně té pro lékařský výzkum, zakázaná.

Profesor Viktor Dosenko z Národní akademie věd je ze současné situace lehce frustrovaný. „Musíme provést klinický výzkum, abychom získali přesvědčivější důkazy, že to funguje, protože jsme skutečně globálním epicentrem PTSD. Bohužel žádný z těchto výzkumů nebyl nikdy proveden na Ukrajině. Zákony to nepovolují,“ popsal.

Prezident Volodymyr Zelenskyj nicméně plánuje změnu legislativy. Ve svém projevu v parlamentu dne 28. června vyzval k legalizaci konopných léčiv, vědeckého výzkumu a toho, co nazval „kontrolovanou ukrajinskou výrobou“.

„Všechny nejlepší světové postupy, bez ohledu na to, jak obtížné nebo neobvyklé se nám mohou zdát, by měly být uplatňovány i na Ukrajině, aby Ukrajinci, muži a ženy nemuseli snášet bolest, stres a traumata války,“ pronesl ukrajinský prezident.

Návrh zákona, jehož cílem je vytvořit regulovaný domácí průmysl pro léčebné konopí, prošel prvním čtením v polovině července. Konopí však i nadále nese status zakázané látky, což v zemi způsobilo zmatek. 

Návrh zákona také zakazuje dovoz surovin do roku 2028, což podle kritiků nepomůže řešit současnou palčivou situaci. „Zákon lidem nepomůže hned. Týká se spíše pěstování marihuany na Ukrajině a toho velkého, soukromého, byznysu,” řekl Serhij Vlasenko z opoziční strany Vlast.

Podle jednoho nedávného průzkumu veřejného mínění podporuje legalizaci konopí pro léčebné účely 70 procent Ukrajinců. Vláda je ale rozdělená na dva tábory – ministerstvo zdravotnictví je pro licenční výrobu, zatímco ministerstvo vnitra je proti návrhu zákona. Pro ty, kteří hledají úlevu od bolesti a traumatu, tak prozatím zůstává jedinou možností samoléčba.

Autorka: Barbora Kučerová

Dr. GrowMan
ADMINISTRATOR
PROFILE

Posts Carousel

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

Nejnovější z ekonomiky

Nejnovější galerie

Top Authors

Ze světa