Ještě nebylo učence, který by trpělivě snášel bolest zubů, tvrdí messinský guvernér Leonato v Shakespearově komedii Mnoho povyku pro nic. Každý, koho někdy zuby potrápily, by s ním jistě souhlasil. Moderní farmakologie nabízí na tlumení bolesti léky jako paracetamol, ibuprofen či naproxen. Silnější alternativou jsou pak opiáty, jejichž užívání se výrazněji rozjelo především ve Spojených státech. Tam se již řadu let hovoří o opiátové krizi. Podle statistik amerického Centra pro kontrolu chorob a prevenci připadly v roce 2021 z více než sto tisíc úmrtí po předávkování drogami tři čtvrtiny na opiáty, mezi nimiž nepřevládal heroin, ale léky jako tramadol nebo fentanyl.
I proto odborníci označují za průlomovou novou studii publikovanou v lékařském časopise Journal of Dental Research. Tým vedený Vanessou Chrepovou z University of Texas v San Antoniu v ní prokázal, že významné úlevy od silné bolesti vyvolané zánětem zubů lze dosáhnout užíváním kanabidiolu. Tato látka obsažená v konopí nemá na rozdíl od známějšího tetrahydrokanabinolu psychoaktivní účinky, dobře známé kuřákům marihuany. Lékaři ji proto testují jako lék na nejrůznější onemocnění.
Vanessa Chrepová a její spolupracovníci podávali dobrovolníkům trpícím silnou bolestí zubů buď kanabidiol, nebo neúčinné placebo. Kanabidiol zabral u 85 procent pacientů a většina z nich udávala, že jim intenzitu bolesti srazil na třetinu. Měření prokázala, že po kanabidiolu mohli dobrovolníci na bolavý zub kousat větší silou, což podle autorů studie naznačuje, že konopná látka má i hojivý účinek.
Chrepová teď připravuje se svými kolegy podstatně rozsáhlejší finální klinické testy, po kterých by mohl být kanabidiol oficiálně schválen jako lék na bolest zubů. V dalším výzkumu chtějí vědci ověřit, zda by látka z konopí zabírala také proti bolestem po vytržení zubu. Zajímá je i možnost kombinovat kanabidiol s jinými léky.
Autor: Jaroslav Petr
Leave a Comment
Your email address will not be published. Required fields are marked with *