Fáze semenáčku je bez debat jedna z nejdůležitějších částí životního cyklu konopné rostliny. Ať už pěstujete ze semenáčku či klonu, pořádná práce s pěstováním začíná semenáčkem. Přesazování semenáčků je stejně tak důležité. Pokud uděláte něco špatně, tak můžete rostlinku ztratit. Nicméně pokud se vám to podaří, tak můžete kvalitu vašich rostlin zlepšit.
PROČ JE DŮLEŽITÉ STARAT SE O KONOPNÉ SEMENÁČKY
Jakmile vaše rostlinky vyklíčí, tak je třeba je nechat pořádně zakořenit. Vaším hlavním cílem je nechat rostlinu vyvinout pořádný kořenový systém. Pokud se vaše semenáčky nyní potýkají s problémy, je pravděpodobné, že se nikdy zcela nezotaví, a ještě pravděpodobnější je, že nedosáhnou svého plného potenciálu. V nejhorším případě sazenice odumřou a pěstování skončí ještě dříve, než vůbec začne.
OPTIMÁLNÍ PODMÍNKY PRO SEMENÁČKY
Se sazenicemi konopí je třeba zacházet šetrně. Pečujte o marihuanu jako o děti. Pokud sazenice potřebují oporu, podepřete je párátkem nebo koktejlovou tyčinkou a měkkým zahradnickým drátem.
Většina pěstitelů považuje za ideální světelný režim 18 hodin světla a 6 hodin tmy. Upřednostňuje se bílé světlo. Zdrojem světla by mělo být CFL, MH nebo LED osvětlení. Pokud máte slunný okenní parapet, i tam se může vašim semenáčkům dařit.
Kořeny rostou ve tmě. Proto doporučujeme raději světelný cyklus 18 – 6 nebo 20 – 4 než nepřetržitý 24hodinový světelný cyklus. Vysoká vlhkost vzduchu, ideálně kolem 70 % relativní vlhkosti, a teploty v rozmezí 20-24 °C vytvářejí ideální prostředí pro sazenice. Propagátor, termohygrometr a rozprašovač s vodou jsou nástroje, které vám pomohou s vytvořením ideálního prostředí pro semenáčky.
Natahující se nebo plandavý růst sazenic může být způsoben genetikou. Často je to známkou toho, že je pěstební lampa umístěna příliš daleko od koruny rostliny. Studená bílá 250W CFL lampa může pohodlně viset 15 cm nad tuctem nebo více sazenicemi, aniž by spálila listy.
NEJLEPŠÍ SUBSTRÁT PRO SEMENÁČKY
Substrát by neměl být mokrý. Cílem je dosáhnout efektivního cyklu mokra a sucha. Pokuste se nezalévat příliš často. Mnohdy je lepší rostliny poprášit vodou z rozprašovače. Vždy vnořte do substrátu prst a zkontrolujte, zda není vlhký.
Než se pustíme do detailů, je dobré si ujasnit, že změna substrátu během pěstování s sebou nese rizika. Pěstujte jednoduše a konzistentně. Není dobré nechat semenáčky vyklíčit v půdě a pak je přesadit do hydroponického setupu.
KOSTKY, KVĚTINÁČKY A DALŠÍ MALÉ NÁDOBY
Rockwool kostky jsou vytvořeny pro hydroponické pěstitele. Pokud vysadíte v této malé kostce, tak ji později můžete snáze přesadit. Jednoduše vyřízněte z většího bloku kousek o velikosti kostky a vložte jej. Tento proces lze opakovat s minimálním stresem pro rostliny.
Bohužel, rockwool je pro pěstitele v půdě opravdu špatný nápad, a to i kostky menších rozměrů. Blok vždy zadržuje více vody než okolní půda. Problémem se brzy stane růst zelených, bahnitých řas. Jistě, někdy si vystačíte s malými kostkami, ale proč riskovat?
Pokud chcete pěstovat v půdě a/nebo kokosu, tak je ideální takové médium, které je bohaté na kyslík a které dobře odvádí vodu. Mezi těmito dvěma pěstitelskými styly dochází k největšímu překrývání ve fázi sazenic. Rašelinové nebo kokosové kostky se snadno používají a jsou relativně levné. Podobně jako u rockwool bloků, i zde můžete vizuálně sledovat vývoj kořenů, protože z kostky vyčnívají bílé kořeny. Pěstitelé pracující s klony, a to jak při pěstování v půdě, tak při hydroponii, uvádějí nejvyšší úspěšnost při použití startovacího média o velikosti kostky.
Mnoho pěstitelů používá jako startovací nádoby kelímky nebo malé plastové květináče, obvykle o velikosti 0,5 – 5 l. Lehce hnojená zemina smíchaná s perlitem nebo kokosové vlákno smíchané s 30-50 % perlitu jsou nejběžnějšími směsnými médii pro sazenice. Pokud má dno nádoby dostatek drenážních otvorů a vnitřek pojme potřebný objem média, může také posloužit jako startovací nádoba. Nebojte se improvizovat. Do dna papírového kelímku na kávu udělejte špendlíkem několik otvorů a stane se z něj květináč.
KDY PŘESAZOVAT SAZENICE
Správný čas na přesazení sazenic je těsně předtím, než přerostou svou současnou nádobu. U kostek uvidíte vykukovat kořeny, které vám napoví, že je čas přesadit je do květináče. Když začínáte s kelímkem nebo malým květináčem, spoléháte se na nadzemní signály. Obvykle, když se sada nebo sady pravých listů sazenice rozšíří tak, že pokryjí obvod nádoby, je čas přesadit. Zřejmým indikátorem bude také vertikální růst.
S přesazením nečekejte příliš dlouho. Rostlinám s kořeny bude trvat delší dobu, než se vzpamatují, a mohou trvale zakrnět. Obecně trvá 7-10 dní, než sazenice zakoření a přeroste malé startovací květináče o objemu 1 l nebo méně.
JAK PŘESAZOVAT SAZENICE
Nejsnadněji se pracuje s kostkami. Buď vyřízněte otvor podle velikosti ve větším kvádru, nebo prsty vyhloubte díru do substrátu a vložte ji tak, aby dobře zapadla. Přesazování do květináčů vyžaduje o něco větší šikovnost. Nejprve nenaplňte velkou nádobu až po vrch. Nechte si místo, abyste mohli později řádně zalévat. Pokud květináč naplníte až po vrchol, voda většinou odteče a nedostane se ke kořenům.
Poté udělejte ve velké nádobě díru ve velkosti malého květináče nebo nádoby, ve kterém máte vysazenou rostlinu. Tento otisk udělejte v médiu poté, co jste jej zalili. Vytvoříte tak dokonalý otisk pro přesazení.
Nejlepší je počkat, až médium v malém květináči vyschne, než se pustíte do přesazování. Vlhká zemina se může rozpadat na kousky, jak budete šmátrat po nasáklém blátě. Nyní otočte suchou rostlinu vzhůru nohama a pevně ji poklepejte na dno. Uchopte stonek rostliny za základnu a uvolněte zhutnělý substrát z nádoby vcelku. Část vrchní vrstvy zeminy se vysype, ale nebojte se, je to normální.
Nakonec rostlinu opatrně přesuňte kořeny napřed do velké nádoby. Nahrazujte ztracenou vrchní vrstvu zeminy nebo kokosu hrstí nebo dvěma substrátu a přidejte ještě trochu vody. To je tajemství přesazování bez stresu.
PŘESAZOVÁNÍ DO KVĚTINÁČŮ VS. ZAČÁTKY S VELKÝMI KVĚTINÁČI
Pokud je vaše konečná velikost nádoby do objemu 11 l, máte možnost vysévat semena přímo. Tato možnost přichází v úvahu pouze při pěstování ze semen. Klony v tak velké nádobě nezakoření. Zpočátku budou sazenice ve velkých květináčích růst pomaleji než sazenice v menších nádobách. Po několika týdnech vegetativního růstu je rozdíl zanedbatelný.
Pokud nebudete přesazovat, eliminujete riziko šoku z přesazení. Omezíte však také potenciál svých rostlin konopí. Jak již bylo řečeno, první a poslední přesazení je někdy nejlepší volbou pro samonakvétací odrůdy s krátkým životním cyklem.
Pokud nejsou menší rostliny výhodné z důvodu omezeného prostoru pro pěstování, je vždy lepší větší květináč. Přesazování by se neměli vyhýbat ani začínající pěstitelé. Jediný způsob, jak se to naučit, je vyzkoušet to. Pokud chcete někdy pěstovat marihuanové monstrum, musíte zvládnout přesazování sazenic.
Leave a Comment
Your email address will not be published. Required fields are marked with *