Ultimate Fighting Championship (UFC) oficiálně odstranil marihuanu ze seznamu zakázaných látek pro profesionální bojovníky. Tento krok staví na politice z roku 2021, která do značné míry chránila sportovce před tresty za THC, psychoaktivní složku v konopí.
Tato změna uvádí UFC do souladu s vyvíjejícími se poznatky a předpisy týkajícími se užívání konopí ve sportu.
Progresivní posun v antidopingové politice
Obchodní ředitel UFC Hunter Campbell zdůraznil závazek organizace k progresivní antidopingové politice. „Cílem UFC pro Antidopingovou politiku je být nejlepším, nejúčinnějším a nejprogresivnějším antidopingovým programem ve všech profesionálních sportech,“ uvedl Campbell . Tato nejnovější revize zásad znamená významný posun v léčbě konopí v rámci odvětví bojových sportů.
Aktualizovaný antidopingový program platný od 31. prosince zahrnuje partnerství s Drug Free Sport International (DFSI) . Jeff Novitzky , senior viceprezident UFC pro zdraví a výkonnost sportovců, uvedl, že aktualizovaný antidopingový program je vyvrcholením rozsáhlých vstupů a experimentů a poukázal na přizpůsobivost programu vyvíjející se vědě pro lepší ochranu sportovců .
Adaptace politiky a prokonopný trend ve sportovních organizacích
Tato změna odráží širší trend ve sportovních organizacích upravujících své zásady týkající se marihuany. Podobně revidovaly svůj postoj ke konopí i National Collegiate Athletic Association (NCAA), National Basketball Association (NBA) a Major League Basebal l (MLB). NBA umožňuje hráčům investovat a podporovat značky konopí za specifických podmínek.
Národní fotbalová liga (NFL) v roce 2020 změnila svou politiku testování léků a od té doby podporuje výzkum CBD jako potenciální alternativy léčby bolesti k opioidům.
Pokračující debata a postoj WADA
Regulační orgány v různých státech také přizpůsobily svá pravidla, což naznačuje rostoucí akceptaci konopí a jeho derivátů v profesionálním sportu. Nevada například navrhla pozměňovací návrhy na ochranu sportovců, kteří užívají nebo vlastní marihuanu v souladu se státním právem.
Světová antidopingová agentura (WADA) však stále zachovává zákaz konopí s odvoláním na obavy o ducha sportu a vzory sportovců, a to i po kontroverzi po vyloučení americké běžkyně Sha’Carri Richardson z olympijských her kvůli pozitivnímu Test THC v roce 2021.
Kritici, včetně obhájců a některých sportovců, tvrdí, že tento zákaz je zastaralý a neodráží měnící se společenské a regulační prostředí týkající se užívání konopí.
Leave a Comment
Your email address will not be published. Required fields are marked with *