Česká pirátská strana připravila podle dohody koaličních stran společně s týmem národního koordinátora pro protidrogovou politiku Jindřicha Vobořila vládní návrh k regulaci konopí. Ve středu jej představila pracovní skupině.
Zájmy by mohly převažovat nad dojmologií
Vyjednalo se samopěstování omezeného množství rostlin a také dostupnost skrze konopné kluby. Podle slov poslankyně Kláry Kocmanové mají Piráti s většinou stran v základních bodech shodu. „Věřím, že nakonec dojdeme k dohodě i s těmi, kteří nyní váhají. Že nakonec převáží reálná data, expertizy a zájmy občanů nad dojmologií. Žádná strana totiž nemůže s vážnou tváří tvrdit občanům, že chce bojovat proti problémům spojeným s návykovými látkami, a zároveň odmítat řešení, která dle expertů daný problém zlepší,“ popsala Kocmanová.
Návrh vítají i konopní zástupci
Přípravný dokument znamená přelomovou změnu konopné legislativy, která by měla být v následujících měsících předložena do prvního čtení v Poslanecké sněmovně. Návrh změn vítají také čeští konopní zástupci, jako je například Český konopný klastr CzecHemp, Asociace bezpečného konopí a spolek Legalizace.cz. „Zejména povolení samopěstování a ukončení trestání jinak bezúhonných dospělých lidí za pěstování a držení konopí pro osobní potřebu je krokem, jenž odpovídá moderním vědeckým poznatkům i pozitivním zkušenostem ze zemí, kde k takové regulaci již dospěli,“ vysvětluje předseda spolku Legalizace.cz Robert Veverka.
Regulace konopí?
Úplnou novinkou jsou návrhy v oblasti konopné léčby, které by měly být v blízké době upřesněny. Co však v návrhu zásadně chybí, je vznik regulovaného trhu. „Existence komerčního a přísně regulovaného trhu s licencovanými pěstírnami a prodejnami je základním předpokladem úspěšné reformy protikonopných zákonů, jak se ukazuje po celém světě – od Colorada přes Kalifornii až po Kanadu nebo Švýcarsko a Nizozemsko,“ upozorňuje manažer konopného klastru CzecHemp Lukáš Hurt.
Marihuana v EU
- Podle zprávy Europolu a Evropského monitorovacího centra pro drogy a drogovou závislost je nelegální marihuana nejvíce rozšířená ve Francii a Itálii, kde ji pravidelně užívá na čtyři miliony lidí.
- Spotřeba marihuany na našem území v posledních letech narostla podobně jako v Chorvatsku a Nizozemsku.
- Obyvatelé střední a východní Evropy přitom ke konopí tradičně tolik netíhnou a jedná se tak o výjimku. TES
Absence regulace trhu s konopím je pro členy Vobořilovy pracovní skupiny obtížně pochopitelná. „Zdrženlivost vlády vůči regulaci komerčního trhu si nedovedu vysvětlit. Zejména ve světle dlouhých jednání, která jsme na toto téma vedli v prvním pololetí roku 2023 se zástupci resortů a s národním protidrogovým koordinátorem. Nechápu, proč se nakonec vláda rozhodla největší a nejsnáze vymahatelnou část chystané reformy z návrhu odstranit,“ shrnuje předseda Asociace bezpečného konopí Tomáš Vymazal.
Miliardové přínosy do rozpočtu
Česká pirátská strana ale údajně bude o rozšíření návrhu dále jednat. Konkrétně o tom, aby vznikla po vzoru řady zahraničních zemí alespoň pilotní verze regulovaného trhu. Podle strany pouze pomocí legálně dostupného konopí lze efektivně omezit nelegální trh a dostupnost u rizikových skupin, jako jsou mladiství. Zásadním benefitem by byly i miliardové přínosy do státního rozpočtu.
„Za Piráty dlouhodobě prosazujeme odpovědně nastavenou regulaci konopí po vzoru mnoha zahraničních zemí. Jasně se ukázalo, že stejně jako prohibice alkoholu v USA v minulém století, ani nynější kriminalizující přístup ke konopí nefunguje. Uživatelů neubývá, pouze na potírání stát vynakládá další a další finanční prostředky. Jsem ráda, že se díky nám téma poprvé reálně otevřelo na vládní úrovni a podařilo se dohodnout první kroky. Nesmí ale zůstat pouze u nich,“ uvedla poslankyně Klára Kocmanová.
Je nutná regulovaná dostupnost
Také všechny tři zmíněné konopné organizace se shodují v tom, že reforma nefunkčních prohibičních zákonů je nezbytná. A zároveň upozorňují, že neexistence regulovaného trhu je pouze polovičatým řešením. Povolení samopěstování i konopných klubů jsou dva velmi důležité kroky správným směrem, nicméně neřeší jeden z hlavních problémů, jenž je důsledkem současného represivního přístupu. Jde například o obrovské a neustále rostoucí zisky ilegálních producentů a dealerů, kteří představují největší riziko pro mládež, potažmo celou společnost.
„Pokud chceme skutečně omezit negativa spojená s rizikovým užíváním konopí, opuštění represivního rámce je nevyhnutelné. Součástí změn je pak nutně i přísně regulovaná komerční dostupnost,“ doplnila Jana Michailidu, členka Rady vlády pro koordinaci politiky v oblasti závislostí.
Leave a Comment
Your email address will not be published. Required fields are marked with *