Španělské ministerstvo zdravotnictví, které nově vede Mónica García, je podle španělských médií ElPlural údajně blízko schválení komplexních předpisů pro lékařské použití konopí . Tato iniciativa, která je součástí širšího rámce programu strany Sumar, z níž ministr pochází, má za cíl považovat konopí za lék, jehož užívání je založeno na vědeckých důkazech.
Očekává se, že navrhované nařízení, v současné době ve formě návrhu Národní agentury pro léčiva a zdravotní produkty (AEMPS), bude schváleno v nadcházejících měsících, což Španělsku umožní sladit se s většinou evropských zemí, které již legalizovaly léčebné konopí.
Před dokončením ministerské vyhlášky se ministerstvo plánuje sejít se zúčastněnými stranami, zejména s Observatoří lékařského konopí (OECM), aby shromáždilo jejich názory a reakce.
Zpoždění v jeho realizaci
Cesta k regulaci léčebného konopí ve Španělsku byla poznamenána četnými zpožděními. Podvýbor, který se sešel v červnu 2022, pověřil AEMPS, aby do šesti měsíců vypracovala zprávu. Bývalý ministr zdravotnictví José Miñones se však za zpoždění omluvil s odkazem na „přílišnou horlivost“ . Následné předložení zprávy nové ministryni Mónice Garcíaové v prosinci však ukazuje, že snahy o zajištění dostupnosti léčby na bázi konopí pokračují.
Jakmile bude učiněno politické rozhodnutí, bude Španělsko narážet na stejné překážky jako ostatní země. Na jedné straně by schválení předpisů o léčebném konopí mohlo být katalyzátorem významných změn. Farmaceutický průmysl očekává boom a místní a mezinárodní společnosti zkoumají příležitosti k vývoji a výrobě léčivých přípravků odvozených z konopí.
Nicméně pro samotný trh s konopím se cesta vpřed zdá složitá. I když se očekává, že poptávka po léčebných konopných produktech poroste, přísná regulace, zejména pokud jde o předepisování a monitorování léků, by zpočátku mohla omezit dostupnost. To bude představovat výzvu pro výrobce a distributory, kteří se budou muset přizpůsobit pravděpodobným přísným regulačním požadavkům a ze začátku budou schopni zásobovat pouze malý počet pacientů.
Současný přístup Španělska k regulaci léčebného konopí je ve srovnání s jinými zeměmi v plenkách. Země jako Uruguay, Izrael a Nizozemsko legalizovaly léčebné konopí již dávno, zatímco Kanada a některé americké státy již začaly s regulací rekreačního užívání.
Různorodost předpisů v Evropě , od německého schvalování léčivých přípravků na bázi konopí až po portugalské povolování výtažků z konopí na předpis, zdůrazňuje potenciál složitosti legislativního rámce obklopujícího léčebné konopí.
Leave a Comment
Your email address will not be published. Required fields are marked with *