Denik.cz: Pěstírna konopí simuluje noc, den i roční období. Sklidí v ní až tunu ročně

Denik.cz: Pěstírna konopí simuluje noc, den i roční období. Sklidí v ní až tunu ročně

/REPORTÁŽ/ Expertní skupina aktuálně projednává a připomínkuje návrh zákona o regulaci trhu s konopím. Připravila ho pirátská strana ve spolupráci s týmem Národního koordinátora pro protidrogovou politiku Jindřicha Vobořila. Návrh má umožnit, aby rostlina byla jako lék lépe dostupná, mimo jiné počítá se samopěstováním omezeného množství rostlin a vznik konopných klubů. Trh s CBD produkty v Česku roste, lidé si konopím pomáhají proti bolestem i u těžkých nemocí, kožním problémům nebo používají při poruchách spánku. V produkci konopí může být Česko zcela soběstačné, díky pěstírnám. V Zenplanto u Nelahozevsi na Mělnicku mohou sklidit až tunu ročně.  

Myslel jsem si, že tu budou spíš nějaké skleníky, že se to pěstuje venku, kroutí udiveně hlavou účastník výpravy, která vstupuje do jedné z hal v logistickém parku v Nelahozevsi.

Vrata haly nejsou jediná ochrana pěstírny konopí Zenplanto chrání. Každý, kdo se v ní chce pohybovat, musí mít ochranné oblečení. Výprava se začíná oblékat do bílých mundúrů na zip s kapucí, které spíš evokují přípravu zásahu na farmě napadené ptačí chřipkou, než na té konopné. „Kdybych vás ještě mohl poprosit, abyste si stáhla vlasy gumičkou, pod tu čepici,“ žádá technický ředitel provozu Martin Vaněk.

Sterilita a naprostá čistota jsou absolutně zásadní. „Nesmějí se sem dostat žádné plísně, těžké kovy a jiné patogeny. Navíc se musíme bránit i hmyzu. Takovou svilušku sem klidně na oblečení přinesete,“ vysvětluje.

Vysvětluje tím, proč se moderní pěstírny léčivého konopí nebudují jako plantáže pod otevřeným nebem. „Celý provoz funguje pod HEPA filtry, podobně jako v nemocnicích. Tohle jsou laboratorní podmínky, abychom dokázali vypěstovat rostliny nejvyšší kvality, bez toxinů, herbicidů, pesticidů. A samozřejmě také proto, aby nám rostliny neuhynuly,“ vyjmenovává technický ředitel. Všude hučí klimatizace.

Provoz nadupaný technologiemi

Areál pěstírny Zenplanto se rozkládá na čtyř stech metrech čtverečních a na návštěvníka působí jako poměrně malý prostor. Navíc má jen čtyři zaměstnance. Přesto kapacita provozu umožňuje produkci až tuny sušiny léčivého konopí ročně. Je totiž doslova od podlahy po strop nadupaný technologiemi. „Technologie i koncept pěstování pochází z Ameriky. Provoz je automatizovaný, včetně automatických závlahových systémů, řízení koncentrace CO2 a nejmodernějšího LED osvětlení. Díky tomu je možné všechny hodnoty sledovat přes počítač, klidně i z domova,“ popisuje jeden ze zakladatelů Zenplanto Farms Aleš Hrabák.

Právě světlo je pro laiky dalším překvapením. I když se traduje, že nelegální pěstírny konopí lze odhalit třeba kvůli neustálému záření fialového nebo červeného světla z oken, nic takového tady není. Na některých místnostech je možná světlo lehce ostřejší, ale vždycky bílé. Ale jen pro lidské oko. „V zářivkách je celé spektrum barev. Rostlinám simulujeme den i noc, ale také různá roční období,“ ukazuje Martin Vaněk na zářivky. Člověk v nich skutečně člověk vidí různé barvy. „Je to trošku jako kaleidoskop,“ komentuje účastnice výpravy.

Zajímavostí je, že střídání dne a noci probíhá jako za zdmi pěstírny, tedy pozvolna. „Není to tak, že jim náhle rozsvítíme, zhasneme a tak dokola. Škála je pestrá, včetně šera. Tak jako člověk není rád, když spí a rozsvítíme mu světlo, nemají to rády ani ty rostliny,“ usmívá se Vaněk.

Léčivé konopí na vzestupu

Výprava dorazila jen pár dní po sklizni a v celém provozu je proto cítit charakteristický konopný odér. Sklizeň bývá až pětkrát ročně a na tento čas se také zvýší počet zaměstnanců o dalších deset externistů. V pěstírně se následně děje celý další proces, od sklizně až po sušení a skladování. „Máme speciálně vyšlechtěné odrůdy s vysokým obsahem THC, více než třicet procent, a dalších kanabinoidů. Kromě českého trhu chceme oslovit i ten zahraniční, zejména Německo a Polsko, kde je velký potenciál,“ vysvětluje Hrabák.

Trh s léčivým konopím v Česku roste. Státní ústav pro kontrolu léčiv vydal zatím sedm licencí k pěstování léčivého konopí. Z jeho údajů vyplývá, že v loňském roce lékaři vydali téměř sedmatřicet tisíc receptů s konopím zhruba osmi tisícům pacientů. Lékařů, kteří ho v roce 2023 naordinovali, bylo 235.

Podle vedoucího Klinicko-farmakologické jednotky Mezinárodního centra klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně Václava Trojana, by počet pacientů i lékařů mohl být vyšší. „Konopí je nadějí v oblasti zdravotní péče. Má potenciál tlumit bolest, snižovat úzkost či zmírňovat záchvaty. Prostor pro výzkum je navíc stále obrovský,“ říká výzkumník.


Dr. GrowMan
ADMINISTRATOR
PROFILE

Posts Carousel

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

Nejnovější z ekonomiky

Nejnovější galerie

Top Authors

Ze světa