Návrh zákona o legalizaci konopí v Německu hrozí kvůli výraznému odporu spolkových států odložení na neurčito. Spolkový ministr zdravotnictví Karl Lauterbach je odhodlán se své stěžejní iniciativy nevzdat a bojovat za legalizaci.
Německý návrh zákona o konopí bude v pátek projednáván v Bundesratu, druhé komoře parlamentu.
V pondělí uvedl, že bude celý týden lobbovat, aby zabránil tomu, aby byl tento pátek návrh zákona postoupen mediačnímu výboru ve Spolkové radě. Vyjednávání v mediačním výboru by mohla proces protáhnout do té míry, že by návrh zákona nemohl být dokončen před příštími federálními volbami v roce 2025, což by ho fakticky zabilo.
„Pak bychom přišli o jedinečnou příležitost reformovat zde neúspěšnou konopnou politiku. Z mého pohledu by to byl triumf černého trhu,“ řekl Lauterbach.
Zákon, který má vstoupit v platnost 1. dubna, by umožnil dospělým starším 18 let vlastnit až 25 gramů konopí pro osobní potřebu.
Pro Zelené i pro liberály (FDP/Renew) byla legalizace konopí klíčovým předvolebním slibem. V důsledku toho se ambiciózní návrh zákona stal prioritou, když do úřadu nastoupila trojkoalice (SPD/S&D, Zelení, FDP/Obnova).
Nyní návrh zákona ohrožuje opozice na státní úrovni.
Ačkoli návrh zákona nemusí schvalovat Spolková rada, státy tam zastoupené by mohly požádat o zprostředkování výboru, který by našel společnou řeč mezi dvěma zákonodárnými orgány – Spolkovým sněmem a Spolkovou radou.
Konzervativní spolkové země v čele s největší opoziční stranou CDU (EVP), jako je Sasko a Bavorsko, plánují tento výbor svolat.
„Mým cílem je zajistit, aby tento zákon už nikdy nevyšel z dohodovacího výboru,“ napsal v sobotu na X saský premiér Michael Kretschmer.
V reakci na to Lauterbach apeloval na „každý stát společně řízený SPD a Zelenými“, že „konopný zákon příští pátek zemře, pokud bude svolán zprostředkovatelský výbor“.
Aby přesvědčil váhající státy, Lauterbach oznámil, že federální vláda vydá do pátku prohlášení, ve kterém doufá, že vyřeší „některé obavy států, které se nyní chtějí odvolat k mediačnímu výboru“.
V plánu jsou také schůzky ministrů spravedlnosti stran vládní koalice.
Jedním z sporných bodů pro státy je amnestie, která by podle nového zákona učinila trestné činy z minulosti nepostižitelné. Některé státy tvrdí, že by to vyžadovalo individuální přezkoumání případů, což by znamenalo další zátěž pro soudní systém.
(Kjeld Neubert | Euractiv.de)
Leave a Comment
Your email address will not be published. Required fields are marked with *