Komise OSN pro narkotika (CND) svolala zvláštní zasedání ve Vídni na 14. až 15. března 2024. Shromáždění přilákalo světové vůdce – nikoli však francouzské politické činitele – a organizace z celého světa s cílem zmapovat cestu v oblasti drogové politiky na dalších pět let.
Přestože koalice vedená Kolumbií prosazovala postupné reformy, výsledná deklarace nepřinesla podstatné změny.
Výzva k reformě
Koalice 60 zemí v čele s Kolumbií vyzvala k výraznému přepracování mezinárodního systému kontroly drog a zdůraznila potřebu upustit od represivních přístupů. Tato koalice odráží posun v postoji od národů, které se dříve zabývaly prohibiční politikou, které uznávají svou neschopnost omezit nelegální drogové trhy a bojovat proti souvisejícímu porušování lidských práv. Je pozoruhodné, že několik jurisdikcí po celém světě dekriminalizovalo užívání a držení drog, zatímco jiné zvažují regulaci konopí jako alternativu.
Kolumbijský prezident Gustavo Petro, který již před OSN v roce 2022 vyzval k ukončení války proti drogám , zpochybnil mezinárodní systém kontroly drog, který je podle něj zastaralý, a trvá na naléhavosti „reformy“.
Podobně Volker Türk, vysoký komisař OSN pro lidská práva, zopakoval výzvu k zásadním změnám v globální protidrogové politice. Tato prohlášení posilují rostoucí uznání nedostatků současných přístupů a potřebu přijmout účinnější strategie založené na právech.
Navzdory výzvám k odvážným akcím zaostalo prohlášení ze zasedání CND za očekáváním. Měsíce vyjednávání vyústily v „politicky slabý dokument“ podle Groupement Romand d’Etude des Addictions (GREA), který především zopakoval závazky z minulého desetiletí. Proces založený na konsenzu, i když je v drogové politice OSN tradiční, zabránil jakémukoli významnému pokroku v boji proti vyvíjející se celosvětové drogové krizi .
Protichůdné vize a paralelní události
Tváří v tvář stejnému tématu přetrvávají odlišné přístupy k protidrogové politice . Některé země nadále obhajují represivní opatření připomínající „válku proti drogám“, a to navzdory rostoucím důkazům, že jsou neúčinná. Mezinárodní konsorcium pro drogovou politiku (IDPC) odsuzuje vážné důsledky těchto přístupů, včetně mimosoudních poprav, mučení a svévolného zadržování.
Zasedání CND doprovázely diskuse a konference, na kterých se sešla široká škála aktérů z celého světa, včetně Cannabis Embassy, zejména ve složení Kenzi Riboulet-Zémouli, Farid Ghéhiouèche a Myrtle Clarke nebo IACM .
Tyto doprovodné akce byly zásadní pro rozšíření dialogu o reformě protidrogové politiky a předvedení inovativních přístupů k regulaci drog.
Leave a Comment
Your email address will not be published. Required fields are marked with *