BERLÍN (AP) – Německý kabinet se chystá schválit plán na liberalizaci pravidel pro konopí, čímž se připraví scéna pro nejlidnatějšího člena Evropské unie, aby dekriminalizoval držení omezeného množství a umožnil členům „konopných klubů“ kupovat látku pro rekreační účely. .
Schválení vlády, očekávané ve středu, je navrženo jako první krok dvoudílného plánu a bude ještě potřebovat schválení parlamentem. Ale je to krok vpřed pro prominentní reformní projekt sociálně liberální koalice kancléře Olafa Scholze, i když výrazně zaostává za původními ambicemi vlády.
Ministr zdravotnictví Karl Lauterbach má ve středu sdělit podrobnosti o konečné legislativě. Jeho nejnovější veřejný návrh předpokládá legalizaci držení až 25 gramů (téměř 1 unce) konopí pro rekreační účely a umožnění jednotlivcům pěstovat až tři rostliny samostatně.
Němečtí obyvatelé, kteří jsou starší 18 let, by se mohli připojit k neziskovým „konopným klubům“, každý s maximálně 500 členy. Kluby by mohly pěstovat konopí pro osobní spotřebu členů.
Jednotlivci by si mohli koupit až 25 gramů denně nebo až 50 gramů měsíčně – toto číslo je omezeno na 30 gramů pro osoby mladší 21 let. Členství ve více klubech by nebylo povoleno. Náklady klubů by byly hrazeny z členských příspěvků, které by byly rozloženy podle toho, kolik členové konopí užívají.
Úředníci doufají, že jejich plán pomůže potlačit černý trh, ochrání spotřebitele před kontaminovanými produkty a sníží kriminalitu související s drogami.
„Nevytváříme problém,“ řekl Lauterbach začátkem tohoto roku. „Snažíme se vyřešit problém.“
Středopravá opozice nesouhlasí a tvrdí, že vláda prosazuje legalizaci rizikové drogy navzdory evropským právním překážkám a posudkům odborníků. Organizace zastupující německé soudce tvrdí, že plán pravděpodobně spíše zvýší než sníží zátěž soudního systému a může dokonce zvýšit poptávku po konopí na černém trhu.
Spokojeni nejsou ani někteří zastánci legalizace.
„Od ministra zdravotnictví dostáváme nadměrnou regulaci, pokračující stigmatizaci uživatelů konopí a příliš těsný regulační korzet, který jednoduše znemožňuje mnoha a mnoha (konopným klubům) pracovat,“ řekl Oliver Waack-Jürgensen. který vede loni založený „konopný společenský klub“ High Ground se sídlem v Berlíně. Je také v představenstvu národního svazu zastupujícího takové kluby.
Vláda uvedla, že plánuje následovat novou legislativu tím, že zmapuje druhý krok – pětileté testy regulovaných obchodních dodavatelských řetězců ve vybraných regionech, které by pak byly vědecky vyhodnoceny.
To je daleko od původního plánu z minulého roku, který předvídal povolení prodeje konopí dospělým po celé zemi v licencovaných prodejnách . Po jednání s výkonnou komisí EU byl omezen.
Lauterbach řekl, že Německo nechce napodobovat model sousedního Nizozemska, které kombinuje dekriminalizaci s malou regulací trhu. Řekl, že Německo doufá, že půjde příkladem pro Evropu.
Nizozemské úřady tolerují prodej a konzumaci malých množství látky v takzvaných coffeeshopech, ale její výroba a prodej velkého množství, které je nezbytné k udržení zásobování coffeeshopů, zůstává nezákonné. Amsterdam, který je dlouho magnetem pro turisty, kteří chtějí kouřit trávu, zasahoval proti coffeeshopům.
Nizozemská vláda mezitím zahájila experiment, jehož cílem je „určit, zda a jak lze kontrolované konopí legálně dodávat do coffeeshopů a jaké by to mělo důsledky“.
Přístupy jinde v Evropě se liší. Ve Švýcarsku úřady loni uvolnily cestu pilotnímu projektu, který několika stovkám lidí v Basileji umožnil nakupovat konopí v lékárnách pro rekreační účely. Česká vláda pracuje na plánu podobném německému, který by umožnil prodej a rekreační užívání konopí, který není dokončen.
Dánské hlavní město Kodaň navrhlo legalizaci trávy, ale parlament ho odmítl. Francie neplánuje liberalizovat svá přísná pravidla týkající se konopí.
AUTOR: GEIR MOULSON
Leave a Comment
Your email address will not be published. Required fields are marked with *