Evropské monitorovací centrum pro drogy a drogovou závislost (EMCDDA) a Agentura Evropské unie pro spolupráci při prosazování práva (Europol) ve čtvrtek zveřejnily novou analýzu evropského drogového trhu se zaměřením na konopí. Mezi mnoha zajímavostmi zpráva dochází k závěru, že produkty marihuany jsou stále účinnější a rozmanitější, zatímco partnerství mezi zločineckými organizacemi přináší v Evropě nová bezpečnostní rizika.
„Konopí nadále rozděluje veřejné mínění a zůstává předmětem evropské a mezinárodní debaty,“ uvedl ředitel EMCDDA Alexis Goosdeel . „Dnešní analýza se zaměřuje na prvky potřebné k podpoře tvorby politik a připravenosti založené na důkazech v této složité oblasti, kde se rozsah politik týkajících se konopí rozšiřuje a kde jsou produkty stále silnější a rozmanitější. Naše nová zjištění přicházejí v době, kdy se tvůrci rozhodnutí musí vypořádat s širokou škálou výzev, které představuje největší evropský trh s nelegálními drogami, od velké uhlíkové stopy, kterou zanechává pěstování konopí, až po poškození zdraví, korupci a násilí v našich ulicích.
Klíčové věci
- Trh s marihuanou je největším trhem s nelegálními látkami v Evropě, jehož hodnota se odhaduje na nejméně 11,4 miliardy EUR (12,4 miliardy USD).
- Konopí je v Evropě nejčastěji užívanou nelegální látkou. Odhady ukazují, že přibližně 22,6 milionu dospělých v EU ve věku 15–64 let užilo marihuanu v posledním roce.
- V roce 2021 zabavené konopí a konopná pryskyřice v EU dosáhly rekordní úrovně za deset let – 256 tun, respektive 816 tun.
- Region západního Balkánu je jedním z hlavních zdrojů většiny marihuany nalezené v EU, ačkoli některé produkty z marihuany jsou nyní pašovány ze Severní Ameriky.
- Maroko je stále největším dodavatelem konopné pryskyřice v Evropě.
- Mezi lety 2011 a 2021 se průměrná účinnost konopí a konopné pryskyřice zvýšila přibližně o 57 %, respektive o 200 %.
- Konopná bylina a pryskyřice stále dominují na trhu, ale produkty marihuany v Evropě jsou stále rozmanitější a spoléhají na řadu přírodních, polosyntetických a syntetických kanabinoidů dostupných v mnoha různých formách. „Některé z těchto produktů představují vysoké riziko pro zdraví uživatelů kvůli jejich potenci, často přesahující 90 % delta-9-THC.“
- Uhlíková stopa pěstování konopí uvnitř se odhaduje na 16 až 100krát vyšší než při pěstování venku.
- Evropský trh s drogami je velmi atraktivní pro závažnou a organizovanou trestnou činnost.
- Změny v politice týkající se konopí, ke kterým došlo za posledních několik let v Evropě, ve Švýcarsku, Česku, Německu, Lucembursku, Maltě a Nizozemsku, zdůrazňují potřebu investovat do monitorování a hodnocení, aby bylo možné plně pochopit jejich dopad na veřejné zdraví a bezpečnost.
„Záchyty kokainu se mohou dostat do hlavních zpráv, ale obchodování s konopím je stejně důležitou hrozbou,“ uvedla v prohlášení výkonná ředitelka Europolu Catherine De Bolleová . „Obchod s konopím vynáší ročně ohromujících 11,4 miliardy EUR, což je stále minimální odhadovaná hodnota trhu. Kromě dopadu na veřejné zdraví mají značné nelegální výnosy, které zločinecké sítě získávají z obchodování s konopnými palivy, strašlivé důsledky – zločinci stále častěji uhýbají k extrémnímu násilí, aby prosadili své kriminální cíle, a tyto výnosy využívají k financování dalších kriminálních aktivit a infiltraci do ekonomik a společností. To je jen jeden z důvodů, proč by náš boj proti zločineckým sítím zapojeným do obchodování s konopím měl jít ruku v ruce s úsilím o zmírnění souvisejících společenských škod.“
Leave a Comment
Your email address will not be published. Required fields are marked with *