Ceskenoviny.cz: Studie: Děti, které jsou během těhotenství vystavené THC, mohou být obézní

Ceskenoviny.cz: Studie: Děti, které jsou během těhotenství vystavené THC, mohou být obézní

Washington – Děti žen, které v těhotenství užívaly marihuanu, se kolem pátého roku života častěji potýkaly s nadměrnou tvorbou tuku a zvýšenou hladinou cukru v krvi. Vyplývá to ze studie, o které informoval zpravodajský server CNN. Jednalo se o konopné produkty, které obsahovaly psychoaktivní látku THC (tetrahydrokanabinol) i kanabidiol (CBD), tedy jednu z molekul konopí, která nemá psychotropní účinky.

„Panuje mylná představa, že konopí je bezpečné,“ uvedla autorka studie Brianna Mooreová z Coloradské školy veřejného zdraví. „Některé ženy ho mohou v těhotenství užívat v domnění, že jde o bezpečnou alternativu k jiným lékům, dokonce i k těm na předpis,“ dodala vědkyně. Studie ale podle ní ukazují na souvislosti mezi užíváním marihuany v těhotenství a nízkou porodní hmotností dětí, problémy s chováním v pozdějším věku nebo obezitou.

Ve Spojených státech, Kanadě a dalších zemí v posledních desetiletích přibývá žen, které během těhotenství konzumují konopí. Analýza více než 450.000 amerických žen z roku 2019 zjistila, že konzumace marihuany v kterémkoli stadiu gravidity se mezi lety 2002 a 2017 více než zdvojnásobila.

Podle amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) předchozí výzkumy ukázaly, že užívání konopí během těhotenství je spojené s abnormálním neurologickým vývojem, autismem, hyperaktivitou, obtížemi s pozorností a dalšími problémy s chováním a kognitivními schopnostmi u dětí.

Autoři poslední studie nalezli u 15 procent ze 103 těhotných žen detekovatelné hladiny různých kanabinoidů, včetně THC. V moči testovaných žen objevili také látku CBD, která je volně prodejná na internetu jako „nepsychoaktivní a bezpečná možnost léčby úzkosti, deprese, spánkových problémů, bolesti, nevolnosti a dalších“.

Podle amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) v současné době neexistuje mnoho regulací, takže výrobky CBD mohou obsahovat neznámé množství THC i „pesticidy, těžké kovy, bakterie a plísně“. „Na základě toho, co víme, existuje významný důvod k obavám,“ varoval FDA.

Ze studie vyplynulo, že u nastávajících matek, které měly pozitivní test na konopí, byla větší pravděpodobnost, že se jim narodí děti s nízkou porodní hmotností. Tyto děti pak rychle dohánějí svůj prenatální růst mimo tělo matky a mají tendenci k ukládání tukové tkáně. V pozdějším věku čelí také zvýšenému riziku metabolického syndromu, včetně cukrovky druhého typu.

Autoři studie nejprve změřili hladinu konopí u těhotných žen a poté zkoumaly jejich děti, když oslavily páté narozeniny. Vědci dětem změřili tukovou a svalovou hmotu a hladinu cukru v krvi nalačno.

Děti matek, které měly v moči marihuanu, měly „mírně vyšší“ hladinu tuku v těle a vážily více než děti, které nebyly vystavené konopí, uvedla autorka studie Mooreová. Vědci u nich také naměřili vyšší hladinu cukru v krvi.

Dr. GrowMan
ADMINISTRATOR
PROFILE

Posts Carousel

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

Nejnovější z ekonomiky

Nejnovější galerie

Top Authors

Ze světa