Německo na své cestě k legalizaci rekreačního užívání konopí učinilo další krok. Ministerstvo zdravotnictví pozve během následujících týdnů přes dvě stovky expertů, s nimiž bude konzultovat možnou podobu zákona.
Německá vláda učinila další krok na cestě k legalizaci marihuany. V úterý začaly na ministerstvu zdravotnictví rozhovory s experty, které se budou týkat právě legalizace rekreačního užívání konopí, píše deník Deutsche Welle.
Ministr zdravotnictví Karl Lauterbach doufá, že nový zákon předloží v nadcházejících měsících. V případě jeho přijetí by mělo být konopí k rekreačním účelům k dostání v licencovaných obchodech.
Burkhard Blienert, vládní expert na drogovou politiku a člen SPD, uspořádá v nejbližších týdnech sérii pěti rozhovorů s více než 200 zúčastněnými, včetně lékařů zabývajících se závislostí, konopných asociací a mezinárodních odborníků. Výsledky rozhovorů, jenž by měly akcentovat budoucí podobu zákona, budou prezentovány na konci měsíce.
Legalizace a regulace trhu s konopím byla součástí jedné z reforem, které přislíbila vláda kancléře Olafa Scholze, když jeho SPD loni podepsala koaliční dohodu s neoliberálními svobodnými demokraty (FDP) a Stranou zelených.
„Coffeeshopy“ v Německu?
Německo povolilo v roce 2016 užívání marihuany k léčebným účelům a v současnosti je možné ji za tímto účelem zakoupit v lékárnách. To se možná nezmění ani v případě rekreačního užívání.
„Pokud se má konopí prodávat za účelem spotřeby, mělo by se prodávat pouze v lékárnách,“ uvedla v prohlášení Německá lékárenská asociace. „Pokud by se jednalo o různé distribuční kanály bylo by obtížné zajistit jednotné a vysoké standardy ochrany spotřebitele.“
S tím však nesouhlasí například Georg Wurth z Německé konopné asociace. „Lékárny jsou od toho, aby prodávaly léky, jinak by následně musely do svého sortimentu zařadit i pivo a cigarety,“ uvedl.
Z koaliční dohody vyplývá, že konopí by mělo být k dostání v „licencovaných obchodech“, avšak přesné parametry těchto obchodů zatím nebyly definovány. Aby byla zajištěna kvalita a především bezpečnost produktu, je, kromě spolehlivé sítě prodejců a dodavatelů, zapotřebí odrůdy marihuany regulovat, píše server Politico.
Konopí obsahuje přes 400 látek, z nichž nejznámější jsou THC a CBD. Právě látka THC je příčinou omamného efektu konopí a její obsah se může v různých odrůdách značně lišit.
„Jak vyplývá z dat, vysoké hladiny THC (nad 20 %) jsou spojeny s výrazně zvýšenými zdravotními riziky než u konopí s nízkou koncentrací THC,“ uvádí Německá lékařská asociace. Proto doporučuje omezit množství THC na 10 až 15 %.
Koaliční dohoda rovněž zdůrazňuje, že konopí není určeno pro děti ani dospívající. „Do prodejen s rekreačním konopím budou mít přístup pouze dospělí,“ uvedla místopředsedkyně sněmovního výboru pro zdraví Kirsten Kappertová-Gontherová. „Také by měly být zachovány jisté minimální vzdálenosti od škol a mládežnických center,“ dodala.
(Ne)legální pěstování
V Německu lze v současnosti legálně pěstovat konopí jen za velmi přísných podmínek. Jak dále uvedla místopředsedkyně výboru pro zdraví Kappertová-Gontherová, „není ani rozumné, ani udržitelné, aby se konopí pěstovalo výhradně na vnitřních plantážích za silnými betonovými zdmi“.
Jakmile tedy bude konopí legalizováno, mohla by být tato pravidla uvolněna, aby se vytvořily lepší podmínky pro pěstování, jelikož bude třeba pokrýt zvýšenou poptávku.
Německá konopná asociace také požaduje, aby bylo povoleno domácí pěstování konopí. „Nemá smysl stíhat spotřebitele kvůli několika rostlinám konopí, pokud vedle v obchodě budou každý den prodávat kila marihuany,“ uvedl Georg Wurth.
Autor: MATĚJ MICHÁLEK
Leave a Comment
Your email address will not be published. Required fields are marked with *