Tiscali.cz: Covid marihuaně prospívá. Lidé hulí stále víc, ze stresu i nudy

Tiscali.cz: Covid marihuaně prospívá. Lidé hulí stále víc, ze stresu i nudy

Pokud pandemie covidu-19 něčemu skutečně prospívá, tak prodeji marihuany. Nizozemské coffeeshopy snad nikdy neměli tolik zákazníků jako nyní. Jejich stálou klientelu rozšířily například ženy v domácnosti, lidé prchající před úzkostí každodenního života i ti, kteří se kvůli omezením jednoduše víc „nudí“.

U pokladny coffeeshopu No limit v Haagu se zdá, že proud nakupujících nebere konce. Mnozí zákazníci od začátku pandemie covidu-19 konzumují víc konopí, aby uklidnili své nervy a zbavili se nudy, napsala agentura AFP. „Covid se nám osvědčil,“ usmívá se jeho majitelka Carmelita a vzpomíná, že před pandemií obsloužila 300 až 350 zákazníků denně. Dnes jich je více než 500, říká elegantní čtyřicátnice s potěšením.

Nizozemsko v souvislosti s výskytem nového koronaviru vyhlásilo na začátku roku 2020 několik částečných uzávěr, které omezily přístup do barů, restaurací, koncertních sálů a diskoték. Útěk je nicméně možný i doma. Země toleruje kouření marihuany od roku 1976. Hašiš, konopí a jejich deriváty lze koupit v coffeeshopech, v Haagu je asi třicet takových obchodů.

„Dříve lidé chodili do klubů. Ty však ukončily činnost. Takže teď zůstávají doma, kde víc kouří,“ podotýká Carmelita, jejíž klientela se rozrostla o „mnoho žen v domácnosti, které si kupují trávu, aby se dobře vyspaly“.

„Člověk prostě kouří jointy, protože ve městě není co dělat,“ říká osmnáctiletá Sophia Dokterová, jejíž spotřeba marihuanových cigaret se zvýšila ze „dvou až tří“ týdně na „šest až sedm“. Pieter, který ji doprovází, mluví o „nudě“, kterou se mu tak daří překonávat.

Mozek na dovolené

Podle průzkumu zdravotního institutu Trimbos uvádí 90 procent nizozemských uživatelů, že od začátku pandemie užívají konopí stejně často nebo častěji než dříve. Tři čtvrtiny z nich užívají marihuanu každý den.

„Lidé se nechtějí sjet. Je to pro ně způsob, jak se vypořádat s úzkostí každodenního života,“ poznamenává historik Stephen Snelders, který se věnuje dějinám drog. Dodává, že podobné rozdíly byly v Nizozemsku pozorovány i u tabáku a opia během epidemií moru.

V době pandemického stresu „je pro mozek vždy dobré vzít si dovolenou“, tvrdí Gerard Smit, majitel dalšího coffeeshopu Cremers, který ilustruje výrazný trend v zemi: od pandemie covidu-19 se tyto obchody, které kdysi sloužily jako místa pro setkávání, vyprázdnily a staly se v podstatě prodejnami. „I když se máme rádi, o jointy už se nedělíme,“ říká Smit.

V roce 2020 vstoupil v platnost zákon zakazující kouření v uzavřených prostorách, včetně kuřáckých, což některé pravidelné návštěvníky odradilo. Ti, kteří zůstanou, musí opustit prostory v 17:00, kdy se kvůli novým protikoronavirovým opatřením zavírají obchody, které neprodávají nezbytné zboží.

Proto se prodej s sebou stal velmi oblíbeným. U pultu dalšího coffeeshopu Waterworld se neustále střídají nakupující. Ve velkých plastových krabicích jsou vystaveny různé druhy marihuany s příznačnými názvy, jako je „ovocný punč“, „zmrzlina“ nebo „mlha zapomnění“.

„Pozor, uvnitř smí být jen tři lidé,“ říká prodavač Mesut Erdogan, který se snaží regulovat proud zákazníků. „Abychom zabránili šíření koronaviru, je kuřárna až do odvolání uzavřena,“ stojí na dveřích.

Změní covid zákony?

Zatímco dřív byl Waterworld plný lidí, teď už tam „nikdo nechodí“, říká jeho majitel Abdoel Sanhaji, který je zároveň předsedou Haagské asociace coffeeshopů a doufá, že po pandemii dojde k legislativním změnám v jeho odvětví.

Přestože jsou konzumace a prodej konopí dekriminalizovány, zbytek dodavatelského řetězce je ilegální. Marihuana, kterou obchodníci denně prodávají po kilech a jejíž nákupní cenu přiznávají nizozemským daňovým úřadům, je v Nizozemsku nelegální.

V coffeeshopech se otevřeně prodávají drogy původem z USA nebo Kanady, které do Nizozemska pašují různé mafiánské organizace. Pěstování konopí je v zemi zakázané.

„Celý den pereme peníze,“ postěžuje si Carmelita. „Jsme ilegální téměř ve všem, co děláme, kromě placení daní.“

Nizozemsko se chystá zahájit experiment v deseti pilotních městech, kde budou coffeeshopy prodávat legálně vypěstované konopí. Výsledky se čekají za čtyři roky.

„Covid nebude mít žádný dopad na naši drogovou politiku,“ předpovídá výzkumník z institutu Trimbos John-Peter Kools a ironicky dodává: „Ani covid se svou osmnáctiměsíční existencí není nic ve srovnání s třiceti lety vášnivých debat o konopí“.

Autor: Tiscali.cz | Datum: 1. leden 2022

Dr. GrowMan
ADMINISTRATOR
PROFILE

Posts Carousel

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

Nejnovější z ekonomiky

Nejnovější galerie

Top Authors

Ze světa