iDnes.cz: Policie v Pretorii zasáhla proti domorodcům. Pěstovali konopí v centru města

iDnes.cz: Policie v Pretorii zasáhla proti domorodcům. Pěstovali konopí v centru města

Jihoafrická policie ve středu v jednom ze tří hlavních měst JAR zasáhla proti domorodcům, kteří nedaleko prezidentského paláce již několik let protestují proti útlaku menšin v zemi. Jejího vůdce zatkla a vykopala desítky rostlin konopí, které členové této komunity v centru města měli. Domorodci argumentují, že marihuanu pěstovali pro léčebné účely, a při zásahu rostliny bránili vlastním tělem.

Skupina aktivistů z řad řad etnické skupiny Khoisanové se utábořila na trávníku nedaleko prezidentského paláce v těsné blízkosti obří sochy bojovníka proti apartheidu Nelsona Mandely již v roce 2018. Khoisanové jsou nejstarší etnickou skupinou v Jihoafrické republice, ale nyní tvoří v zemi menšinu.

V místě, kde k incidentu došlo, aktivisté táboří s cílem získat oficiální uznání svého jazyka a území. Jejích předák, který si říká král Khoisanů, při zatýkání svíral více než metr vysokou rostlinu konopí, na sobě měl jen bederní roušku. „Vyhlásili jste nám válku,“ křičel na policii.

Konzumace a držení konopí známé jako dagga se pro soukromé použití v Jihoafrické republice toleruje od roku 2018. Jeho veřejné užívání a prodej však zůstávají zákonem postižitelné.

„Zatčení jsou stíháni za obchodování s daggou, nezákonné sázení a pěstování a také za to, že na veřejném místě neměli roušku,“ uvedla policie v prohlášení a potvrdila, že zatkla čtyři lidi ve věku 22 až 54 let.

Během zátahu, jehož se zúčastnilo asi dvacet policistů, se další aktivista nevěřícně ptal, jestli je celá policejní akce namířena proti „rostlinám“, přičemž policistům nadával.

Žena zadrženého předáka Khoisanů v rozhovoru s jihoafrickým zpravodajským webem IOL vyjádřila rozhořčení z celého incidentu. „Skupině jde jen o uznání, ale prezident Cyril Ramaphosa s námi nechce mluvit,“ dodala. 

Khoisanové podle ní konopí využívají k léčebným účelům pro nemocné rakovinou či lidi s vysokým krevním tlakem. Rostliny byly součástí záhonu se zeleninou.

Autoři: iDNES.czČTK

Dr. GrowMan
ADMINISTRATOR
PROFILE

Posts Carousel

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

Nejnovější z ekonomiky

Nejnovější galerie

Top Authors

Ze světa