Roklen24.cz: Podmínky se rychle mění a s bankou za zády je velmi složité na ně reagovat, říká spolumajitelka NWT

Roklen24.cz: Podmínky se rychle mění a s bankou za zády je velmi složité na ně reagovat, říká spolumajitelka NWT

Vysoká inflace, zdražování vstupů i vysoká míra nejistoty ztěžují mnohým firmám jejich podnikání. Jakým způsobem řeší změny v plánování, formy financování i nové příležitosti jedna z největších technologických a inovačních skupin v České republice – firma NWT? O tom jsme si v rozhovoru pro Roklen24 povídali se spolumajitelkou a finanční ředitelkou NWT Martinou Vítkovou, která dlouhodobě patří podle žebříčku časopisu Forbes mezi nejvlivnější ženy Česka.

NWT neboli New World Technologies je rodinou vlastněná technologická skupina zahrnující zhruba 30 společností s 30letou tradicí, konsolidovaným obratem dosahujícím 2 miliard Kč a přibližně 500 zaměstnanci. Zaměřuje se na široké spektrum projektů v oblasti energetiky, stavebnictví, IT, zemědělství, 3D tisku nebo realit. Vizí NWT je dostávat moderní technologie do každodenního života. Jaké projekty a výzvy aktuálně řeší, jaký další vývoj na realitním trhu očekává a proč si pro svůj nejnovější developerský projekt skupina vybrala zrovna investiční crowdfunding na platformě Fundlift? 

Jak se v poslední době změnil váš business a jak jste na tyto změny reagovali nebo reagujete? 

Předně se nám zdražily všechny vstupy a výzvou byla vlivem covidu i organizace a kapacita lidské síly. To bude pokračovat bohužel i vlivem války na Ukrajině. Doba je velmi náročná a jde spíš o řízení chaosu, než aby byl prostor pro velké manažerské nadání. Každý den se musíme přizpůsobit tomu, co se ráno stane. Situace posledních let nás naučila změnit plánování – plánujeme na dvouletku a máme vždy připraveny tři úrovně scénářů – worst case, tedy tu nejpesimističtější variantu, pak nějaký scénář, na který ideálně cílíme, a pak best case, tedy nejoptimističtější variantu. Zároveň přeplánováváme každé čtvrtletí. Bez flexibility to dnes rozhodně nejde.

Jaké výzvy vám přinesl loňský rok a jaké jsou před vámi v roce letošním? 

Co se týče loňského roku, dařilo se nám především v IT a ve všech službách, které poskytujeme online. To byl boom, kterého jsme využili, přičemž poptávka v těchto oblastech je čím dál větší. Dotklo se nás naopak zpožďování dodávek před koncem roku, ale to už není, sklady se naopak od začátku nového roku doplňují. Uvidíme, jaká bude poptávka domácností v souvislosti se zvyšováním cen energií. To je pro nás výzva. A výzvou je i to, abychom dál zvládali zasmluvňovat zakázky a dokázali se na nich shodnout s investory, protože ceny se nám mění pod rukama. Investoři proto vyjednávají a vyčkávají, jelikož preferují jistotu a pevné ceny. Ty jim ale dodavatelé nechtějí dát, zvláště u projektů, které by měly trvat například dva roky, takže uvidíme, jak se trh shodne, až se situace uklidní. 

Vysoká inflace a zdražování vstupů je určitě problém napříč sektory, jak na tuto situaci reagujete vy? Co funguje při jednání se zákazníkem nejlépe?

Nyní je to o licitování se zákazníkem a o hledání způsobů, jak cenu vhodně nastavit. Například při naceňování domů vidíme, že oproti loňským cenám se nám zdražily o 15 %. Navíc jde i o to, jestli ty ceny jsou konečné nebo se bude dál zdražovat. Pokud by chtěl zákazník pevnou cenu, museli bychom mu přirazit rizikovou přirážku na všechny vstupy “co kdyby náhodou”, čímž bychom ale výrazně zdražili celý produkt. Tím by se stal téměř neprodejný. Snažíme se tedy zákazníkům naceňovat produkty podle současných cen a snažíme se domluvit na tom, že pokud se jeden ze vstupů v budoucnosti zdraží, zdražíme i my jenom v této položce. Dnes je to o schopnosti se zákazníkem vyjednávat, situaci vysvětlit a ukázat i pohled z naší strany. A musím říci, že se nám to zatím vcelku daří. 

Jedním z oborů, ve kterém podnikáte, je, jak jste již zmínila, realitní trh, konkrétně developerské projekty. Jaký očekáváte vývoj a budoucnost realitního trhu v následujících letech?

Snažíme se mít developerské projekty jen na nejlepších adresách, protože podle mě je to vždycky o adrese a místě, na kterém svůj projekt stavíte. Zároveň jsme zmenšili plochu bytů. Například v projektu Park Tower jsme měli byty o ploše 60, 80 metrů čtverečních, v nových projektech máme takových bytů jen menší zlomek a větší počet je kolem 30-35 metrů. To jsou byty, které budou vždy prodejné a zákazníci na ně vždy dosáhnou. Myslíme si, že na trhu uspějí především projekty, které budou cílit na to, co trh potřebuje, co zákazník chce a co si může dovolit. Já si nemyslím, že se byty zlevní, že by ceny nemovitostí šly dolů, naopak ceny stavebních prací a vše související půjde nahoru. Může se stát, že se chvíli nepotká nabídka s poptávkou, a to hlavně u nějakých projektů, které budou mít byty větší a nebudou na dobrých adresách. Očekávám, že se vlivem situace trh s bydlením přeorientuje spíše na nájemní bydlení, ale to ještě bude několik let trvat.

Bydlení Kvítková. Zdroj: NWT
Bydlení Kvítková. Zdroj: NWT

Z pozice skupiny NWT máte zkušeností s různými formami financování, od získání kapitálu formou úpisu akcií na trhu Start po investiční crowdfunding. Aktuálně probíhá vaše kampaň na crowdfundingové platformě Fundlift. Jak hodnotíte tyto formy financování a proč jste si pro financování vašeho developerského projektu Bydlení Kvítková vybrali právě formu investičního crowdfundingu?

My se vždy snažíme jít s dobou a zkoušet nové trendy. Crowdfunding je určitě nový trend ve financování, který jsme úspěšně využili již k financování našeho projektu Park Tower, takže u druhé etapy jsme si řekli, že to zkusíme znovu, protože jsme byli s touto formou financování spokojení. Částečně je to pro nás marketing, ale především je to méně svazující způsob než bankovní financování. Část developerů se již od bankovního financování snaží ustupovat a snaží si své projekty financovat sami nebo formou dluhopisů či crowdfundingu. Banka má mnohdy velmi striktní pravidla, v rámci kterých je občas velmi obtížné fungovat. Nikdo nepředpokládal, že bude covid, nikdo neočekával válku na Ukrajině, podmínky se v poslední době mění velmi rychle a s bankou za zády je velmi složité na ně adekvátně reagovat.

Jak vnímáte obecně možnosti financování projektů v České republice a jaké očekáváte trendy do budoucna? Čekáte spíše odklon od klasického bankovnictví?

Dnes je těžké být prognostikem v čemkoli, svět se změnil a uvidíme, kam se důvěra investorů bude ubírat. Vzhledem k tomu, že tento týden zkrachoval jeden z šesti velkých bankovních domů na českém trhu – Sberbank – je otázkou, zda budou investoři věřit opravdu jen největším bankám nebo naopak budou věřit jen dluhopisům a firmám, to čas ukáže. Já doufám, že vzhledem k vysoké inflaci bude část investorů stále chtít investovat do soukromých projektů, aby alespoň pokryli inflaci, o kterou se jim znehodnocují jejich úspory. Investoři se budou pravděpodobně ještě více dívat na to, do čeho investují a co je za daným projektem, budou opatrnější. Ale nemovitosti budou, obzvláště pro Čechy, podle mého názoru stále jistotou.

V únoru vám končí fiskální rok. Jaký byl a jaké máte plány a očekávání v rámci následujícího roku?

Plánovaný obrat jsme v posledním roce splnili, zisk jsme vykázali nižší, protože se nám zdražily vstupy. V rámci příštího roku plánujeme velmi opatrně. Plánujeme zhruba 15% růst obratu, za kterým ale bude stát především nárůst cen vstupů. Zakázek máme dost, otázkou jen bude, v jakém časovém horizontu se nám je vzhledem k situaci podaří realizovat a jak moc na nich s ohledem na zvyšující se ceny vyděláme.

Jsou nějaké nové oblasti nebo projekty, do kterých byste v následujících letech chtěli pustit?

Naše podnikání v oblasti skleníků bychom chtěli výhledově rozšířit o budování pěstíren konopí, jelikož od 1.1. vstoupil v platnost zákon, který u nás umožňuje pěstovat konopí pro zdravotnické účely. Zároveň bychom se rádi více rozkročili nad pasivními domky, s covidem se ale výrazně zpomalil proces schvalování stavebních povolení. Plánujeme i nové developerské projekty, v pipelině jich máme asi šest. A v tuto chvíli máme v důsledku zdražování energií velkou poptávku po fotovoltaických elektrárnách v souvislosti s bateriovými úložišti. Nejvíce bychom si nyní ale přáli, aby se situace uklidnila a my se mohli dále věnovat tomu, co děláme již dlouho a co umíme nejlépe. 

Autor: Lenka Dvořáková

Dr. GrowMan
ADMINISTRATOR
PROFILE

Posts Carousel

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

Nejnovější z ekonomiky

Nejnovější galerie

Top Authors

Ze světa