Canatura.com: Konopný protein – Dodá sílu a zdravý!

Canatura.com: Konopný protein – Dodá sílu a zdravý!

Proteiny jsou dnes populárními přírodními suplementy, které jsou používané atlety, kulturisty a těmi, co se snaží přibrat na váze nebo získat více svalové hmoty. Konopný protein je jednou z nejpopulárnějších variant a vyrábí se za pomocí mletí lisovaných semen až do podoby jemného prášku. Díky své ořechové chuti se dá použít k přípravě smoothies, kde může sloužit ke zvýšení příjmu bílkovin. Konopný protein je vysoce kvalitní a obsahuje všech 9 esenciálních aminokyselin plus vlákninu, zdravé tuky a minerály.

Kompletní protein

Konopný protein obsahuje všech 9 esenciálních aminokyselin, které mohou lidé z potravy získat. Není ale jisté, jaké přesné množství těchto aminokyselin obsahuje. Jedna ze studií zjistila, že aminokyselinový profil konopného proteinu je podobný vaječnému bílku a sóje, což jsou dva další velmi kvalitní zdroje bílkovin. Nicméně, některé jiné studie ukázaly, že konopí obsahuje relativně málo aminokyselinového lysinu, což ho činí poněkud horší volbou, pokud vám záleží speciálně na jeho množství.

30 g konopného proteinu v sobě obsahuje asi 120 kalorií a 15 gramů čistých bílkovin.To je trochu méně než obsahuje například sója nebo hrášek, u kterých se podíl čistých bílkovin může vyšplhat až k 90%. Nicméně, pro ty, co preferují méně zpracované, více přírodní zdroje je konopný protein skvělou volbou.

Lehce stravitelný

Obecně se dá říci, že živočišné zdroje bílkovin jsou lépe stravitelné. Výzkum ale ukazuje, že v případě konopného semínka je stravitelných 91-98%. To znamená, že vaše tělo je schopné využívat velkou většinu z množství aminokyselin k zlepšení důležitých tělesných funkcí. To, jak lehce stravitelný je konopný protein, je zřejmě způsobeno tím, že obsahuje mimo jiné bílkoviny edestin a albumin, které může tělo jednoduše vstřebávat.Některé jiné studie, které hodnotí proteiny na základě jak stravitelnosti, tak množství aminokyselin, ale považují konopný protein za středně kvalitní.

Ukázalo se, že tepelné zpracování může zredukovat stravitelnost proteinu až o 10%. Je proto dobré zaměřit se při hledání proteinového prášku na to, zdali je vyroben ze za studena lisovaných konopných semínek.

Dobrý zdroj vlákniny

Diety s vysokým obsahem vlákniny ve stravě jsou spojovány s mnoha zdravotními benefity, jako jsou například udržení optimální hladiny cukru v krvi, zdravější střevní mikroflóra, nebo snížení rizika rakoviny tlustého střeva.

Ženy a muži by měli konzumovat alespoň 25 respektive 38 gramů vlákniny denně, ale studie ukazují, že v USA tyto kritéria splňuje pouze okolo 5% jedinců. Potraviny s vysokým obsahem vlákniny, jako je například konopný protein, pak mohou pomoci tuto hranici překročit.

Konopné proteinové prášky mohou obsahovat různé množství vlákniny, záleží hlavně na tom, zdali jsou tvořené z oloupaných konopných semínek a jestli se do nich přidává další vláknina navíc. Většina konopných proteinů obsahuje 7-8 gramů vlákniny na 30g a poskytuje tím pádem 18-28% doporučené denní dávky.Srovnáme -li to s jinými proteiny na rostlinné bázi (sója, hrášek), zjistíme, že tyto zdroje bílkovin jsou vysoce rafinované a obsahují velmi malé množství bílkovin. Konopný proteinový prášek je skvělý způsob, jak přidat do stravy vlákninu i bílkoviny, což může vést mimo jiné i k tomu, že si vaše tělo déle udrží pocit plnosti.

Obsahuje nenasycené tuky

Konopný protein je vyroben z konopných semen, které byly lisovány k odstranění většiny z jejich olejů, a tak obsahují zhruba 10% z původního obsahu tuku. Čtvrt šálku (30 gramů) v sobě obsahuje asi 3 gramy tuku, z nichž většina je nenasycená a prospívá k správné srdeční činnosti. Kromě toho semena konopí obsahují ideální poměr omega-6 k omega-3 mastným kyselinám  3: 1. Typická západní strava poskytuje nevyvážený poměr těchto tuků (15: 1) a je spojena s výskytem mnoha chronických chorob, včetně například infarktu a rakoviny. Konzumace potravin, které mají nižší poměry omega-6 k omega-3, mohou tuto nerovnováhu napravit.

Vzhledem k tomu, že konopný protein je není tak rafinovaný jako jiné izoláty bílkovin, obsahuje více tuku než většina jiných proteinových prášků. Takovýto obsah tuku může být dobrý pro lidi, kteří chtějí přidat do stravy více zdravých nenasycených tuků, ale může být nežádoucí pro ty, co primárně hledají nízkokalorický protein.Vzhledem k tomu, že konopný protein obsahuje tuk, měl by být po otevření uchováván v chladničce.

Bohatý v minerálech a antioxidantech

Semena konopí jsou neuvěřitelně bohatým zdrojem minerálů, mezi které patří například fosfor, hořčík, vápník, železo, mangan, zinek a měď. Dosavadní výzkumy zatím nezjistily, jakým způsobem zpracování semen do bílkovinných prášků ovlivňuje jejich obsah, složení na mnoha konopných proteinech však naznačuje, že obsahují až 80% RDI pro hořčík a 52% pro železo v jedné porci.Navíc semena konopí obsahují sloučeniny nazývané lignanamidy, které mají silné antioxidační vlastnosti.

Antioxidanty chrání vaše tělo před oxidačním poškozením, které je spojeno s různými chronickými nemocemi jako jsou onemocnění srdce a cukrovka. Konzumace potravin, které obsahují antioxidanty, tak může výrazně prospět vašemu zdraví.

Zemitá chuť

Konopný prášek je hnědozelené barvy a má chuť, která je často označována jako zemitá, ořechová nebo travnatá. Zatímco někteří lidé mají tuto chuť velmi rádi, jiní ji shledávají moc silnou. Stojí za to vyzkoušet si nejdříve malé množství konopného proteinu, abyste zjistili, zda vám chutná. Vzhledem k tomu, že konopný protein je méně rafinovaný než jiné druhy proteinových prášků, je v textuře lehce křupavější.

Hodí se například do koktejlů a smoothies, při míchání s vodou totiž může být lehce písčitý.

Nežádoucí účinky a bezpečnostní opatření

I když je konopný proteinový prášek pro většinu lidí bezpečný, mohou se vyskytnout potenciální nežádoucí účinky. Vzhledem k tomu, že konopný protein obsahuje poměrně vysoké množství vlákniny, mohou někteří lidé zažívat plynatost, nadýmání nebo průjem, pokud rychle spotřebují příliš velké množství. Dále by konopný protein ze své stravy měli vyloučit lidé s alergií na konopí.

Několik studií na zvířatech také naznačuje, že konopí nemusí být bezpečné pro těhotné nebo kojící ženy, lidi s anémií a osoby se sníženou imunitou, zatím to však nebylo na lidech ověřeno.

Jaké jsou závěry?

Konopný proteinový prášek je kompletní bílkovinou, která v sobě obsahuje velké množství antioxidantů, minerálů, vlákniny a zdravých, nenasycených tuků. Je to dobrá volba zejména pro vegany, i když může obsahovat méně bílkovin než jiné rostlinné proteiny, jako je třeba sója.

I když je konopný protein pro většinu lidí bezpečný, může u některých z nich způsobit vedlejší či nežádoucí účinky.K přesnému stanovení kvality konopných proteinů je třeba podrobnější výzkum, ale je to velmi dobrá volba pro lidi, co hledají výživný proteinový prášek s vlákninou a nenasycenými tuky.

Dr. GrowMan
ADMINISTRATOR
PROFILE

Posts Carousel

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

Nejnovější z ekonomiky

Nejnovější galerie

Top Authors

Ze světa