Drevostavitel.cz: K čemu se používá konopná izolace – jaké jsou její výhody a cena

Drevostavitel.cz: K čemu se používá konopná izolace – jaké jsou její výhody a cena

Konopná izolace je atraktivní zejména pro ty z vás, kdo ocení přírodní a ekologický produkt vyrobený z obnovitelných zdrojů. Izolace z konopí je zajímavou alternativou k průmyslově vyráběným tepelným izolacím, používá se nejen v dřevostavbách. Jaké jsou výhody a nevýhody konopné izolace a jak si tato alternativa stojí cenově v porovnání s ostatními tepelně-izolačními materiály?

Izolace vyráběné z vláken a pazdeří technického konopí nejsou ve stavebnictví žádnou novinkou. Přírodní materiály se dříve využívaly jednak proto, že průmyslové materiály ještě neexistovaly, a za druhé pak kvůli jejich nízké ceně. Dnes se přírodní materiály do staveb v podobě konopné izolace vrací, na rozdíl od minulosti si za ně však budete muset trochu připlatit.

Vlastnosti konopné izolace

Konopná izolace se svými vlastnostmi blíží další variantě přírodní izolace, kterou je dřevovláknitá izolace. Koeficient tepelné vodivosti λ dosahuje hodnot okolo 0,04 W/mK, což je naprosto srovnatelná hodnota s průmyslově vyráběnými izolacemi. Faktor difúzního odporu µ dosahuje hodnot 1–2. Důležitou hodnotou u konopné izolace je její objemová hmotnost, která se pohybuje v rozmezí 35–100 kg/m³. Díky velkému fázovému posunu konopná izolace zabraňuje přehřívání, a proto se používá zejména v podkrovních prostorech.

Výhody konopné izolace

Velkou výhodou konopné izolace je její již zmiňovaná vysoká objemová hmotnost. Faktor difúzního odporu konopné izolace je nízký a tím pádem je tento typ izolace vhodný pro difúzně otevřené dřevostavby. Další výhodou konopné izolace je její rozměrová stabilita a nesléhavost. Z environmentálního pohledu je to obnovitelná surovina s velmi snadnou recyklací.

Jakožto přírodní materiál vykazuje konopná izolace velmi dobrou vlastnost při distribuci vlhkosti. Pokud vlhkost pronikne do minerální izolace, zůstává koncentrovaná na jednom místě. Naopak v případě konopné izolace se vlhkost distribuuje po větší ploše.

Nevýhody konopné izolace

Nevýhodou konopné izolace je zejména její vyšší cena. Dalším škraloupem na kráse je její zařazení do třídy reakce na oheň E, jedná se totiž o materiál dobře hořlavý.

Cena konopné izolace

Cena konopné izolace tl. 100 mm se aktuálně pohybuje kolem 350 Kč/m². Pro srovnání – fasádní polystyren téže tloušťky stojí cca 220 Kč/m², minerální izolace kolem 250 Kč/m² a dřevovláknitá deska asi 700 Kč/m².

Dr. GrowMan
ADMINISTRATOR
PROFILE

Posts Carousel

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

Nejnovější z ekonomiky

Nejnovější galerie

Top Authors

Ze světa