Kopac.cz: Co je třeba udělat pro přijetí nového zákona o konopí v Německu a jak bude vypadat trh pro dospělé?

Kopac.cz: Co je třeba udělat pro přijetí nového zákona o konopí v Německu a jak bude vypadat trh pro dospělé?

V roce 2015 německá strana Zelených zveřejnila svůj zákon o kontrole konopí. Ačkoli v Bundestagu v té době neudělal žádný pokrok, nyní se objevuje jako návrh pro vytvoření prvního evropského trhu s konopím pro dospělé – a třetího na světě po Uruguayi v roce 2013 a Kanadě v roce 2018.

Hlavní motivací pro Zelené je postavit „ochranu zdraví a mládeže do středu zájmu drogové politiky“.

Ta se shoduje s jejími koaličními partnery, sociálními demokraty (SPD), jejichž politik, zdravotní expert Karl Lauterbach, nedávno prohlásil, že legalizace konopí ochrání uživatele před „nebezpečnými nečistotami“. Třetím členem takzvané „semaforové koalice“ je Svobodná demokratická strana.

Zákon o kontrole konopí

Tyto tři strany téměř dva měsíce vedly rozhovory a v listopadu oznámily svou politickou agendu;

„Zavádíme řízenou distribuci konopí dospělým ke konzumaci v licencovaných obchodech. To bude zaručovat kvalitu, zamezí přenosu kontaminovaných látek a ochrání nezletilé. Po čtyřech letech zákon vyhodnotíme z hlediska sociálního dopadu.“

V létě zveřejnili právník Kai-Friedrich Niermann a Burkhard Blienert, politický poradce, bývalý německý poslanec a bývalý mluvčí protidrogové politiky Bundestagu SPD, “Zprávu o rekreačním THC 2021 pro Německo”.

Zdůrazňuje, že i přesto, že přechod z černého trhu na legalizovaný komerční produkt představuje výzvu, zákon o kontrole konopí je dobrým základem, protože si klade za cíl komplexně „regulovat všechny aspekty řízené distribuce konopí dospělým na základě volného tržního modelu“.

Zásobování trhu

V roce 2018 profesor Dr. Justus Haucap, přední německý ekonom v oblasti regulovaných trhů, odhadl, že na černém trhu je asi 4,6 milionu spotřebitelů, kteří ročně spotřebují přibližně 500 tun konopí. Domnívá se, že ve „Zprávě o THC” jsou uvedeny poměrně podhodnocené údaje, protože trh potřebuje roční zásobu o velikosti přibližně 800 tun. Program léčebného konopí v současnosti vyžaduje kolem dvaceti tun ročně. Spoluautor zprávy, Niermann, spekuloval, že pouze Kanada a Uruguay jsou teoreticky schopné vyvážet konopí pro rekreační účely, což bude pro německé úřady představovat dilema. Niermann dále uvádí: „I když užívání dospělými nepochybně posílí domácí dodavatelský řetězec, bude konopí energeticky náročné a drahé. A zda to má nějaký smysl, je sporné, protože domácí pěstitelé téměř nemají technické know-how k tomu, aby se okamžitě pustili do pěstování vysoce odolných odrůd THC.“

Pokračoval však tím, že s rozvojem lékařského trhu v Evropě i jinde bude potenciálně možné zajistit dodávky ze zemí s programy léčebného konopí a licencemi na pěstování, jako je Kolumbie, Lesotho, Řecko, Severní Makedonie a další.

„Měli by být schopni rychle splnit zákonné požadavky na vývoz na největší evropský trh s konopím,“ dodal. Ve “Zprávě o THC” je zdůrazněno, že jedním z hlavních problémů, kterým úřady čelí, je vytvoření komplexního národního licencovaného obchodu.

„Nejpravděpodobnějším úzkalím bude zcela jistě maloobchodní sektor, jehož náklady by se mohly pohybovat od 250 000 € do více než 1 milionu €“ říká Niermann.

Nová vláda se podle něj musí vypořádat i s otázkami, jako je přístup k reklamě, zásilkový obchod a pravomoci státu s ohledem na regulaci minimálních vzdáleností mezi obchody – takzvaného “zónování”.

Ceny a daně

Současná cena na černém trhu za jeden gram konopí se pohybuje mezi 8 a 10 eury, „někdy i vyšší, v závislosti na regionu a dostupnosti“, uvádí Niermann.

Zákon o kontrole konopí doporučuje zdanění ve výši 4 € za gram pro mletou sušinu květů, 5 € za gram pro hašiš a 6 € za gram extrahovaného oleje. Autoři “Zprávy o THC” však tvrdí, že takové „vysoké“ daňové zatížení by brzdilo růst legálního trhu. „S daní ve výši 4 € podle zákona o kontrole konopí, s výrobními náklady 1 €, s velkoobchodními náklady 2 € a s náklady pro specializované prodejny ve výši 3 € za gram by to vedlo k ceně za gram 10 €. Navíc s 19% DPH to vychází celkem na 11,90 €.

„Je proto o to důležitější nastavit daň z konopí zpočátku na nižší úroveň, aby průmysl mohl nejprve dosáhnout odpovídajících adekvátních marží a mohl tak konkurovat černému trhu. V případě potřeby může být daň z konopí zvýšena později,“ uvádí.

Osobní použití a kultivace

Zákon o kontrole konopí z roku 2015 navrhuje, aby dospělí (starší 18 let) mohli vlastnit až 30 g konopí a pěstovat až tři samičí kvetoucí rostliny konopí pro osobní nebo společné osobní užití na pěstitelově teritoriu.

Začátkem tohoto měsíce profesor Haucap aktualizoval svůj průzkum trhu a uvedl, že reforma konopí by mohla zvýšit daňové příjmy o 3,34 miliardy € a také ušetřit na nákladech policie a soudnictví ve výši 1,36 miliardy eur.

Uvádí, že díky celému dodavatelskému řetězci průmyslu produkce konopí, od pěstování až po prodej,

by došlo k vytvoření 27 000 pracovních míst na plný úvazek.

Časová osa

Co se týče termínu, zpráva uvádí, že zákon by mohl projít v březnu 2023, s otevřením regulovaného trhu 1. dubna 2024.

“Výzvou bude navrhnout reformu tak, aby černý trh mohl být odstraněn co nejrychleji a nejúčinněji. To mimo jiné zahrnuje dostatečný počet licencí k vydávání a zpočátku mírné daňové sazby na produkty z konopí. Současně však musí nová preventivní opatření také zajistit, aby se spotřeba nezvýšila, zejména u dětí a mladých lidí, a aby bylo dosaženo seriózní osvěty o nebezpečích a účincích konopí” uvádí zpráva.

Německá asociace konopného průmyslu uvítala oznámení koalice, že položí základy pro „rozumnou budoucnost pro rozvoj potenciálu konopí“ v největší evropské ekonomice s 83 miliony obyvatel. Byla zřízena pracovní skupina, která bude poskytovat technickou podporu. Asociace uvádí, že chybám v legalizaci z jiných zemí by se Německo mělo pokud možno vyhnout.

Dr. GrowMan
ADMINISTRATOR
PROFILE

Posts Carousel

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

Nejnovější z ekonomiky

Nejnovější galerie

Top Authors

Ze světa