Msn.com: OSN – Rostoucí spotřeba konopí vyvíjí tlak na zdravotnická zařízení ve světě

Msn.com: OSN – Rostoucí spotřeba konopí vyvíjí tlak na zdravotnická zařízení ve světě

OSN přitom upozorňuje na to, že na trhu se objevují čím dál silnější konopné drogy, což v kombinaci s pravidelným užíváním vede k růstu závislostí a výskytu duševních onemocnění v západní Evropě.

Úřad se také obává, že různé silnější drogy si najdou nové trhy. Případy zadržení zásilek kokainu ukazují, že pašování této drogy se šíří z hlavních distribučních oblastí, jako je Severní Amerika a Evropa, také do Afriky a Asie. Podle UNODC v roce 2020 užilo nějaký druh drogy ve světě 284 milionů mladých lidí a dospělých, což je o 26 procent více než v roce 2010.

Většina uživatelů drog jsou muži, ženy ale ve velké míře užívají syntetické amfetaminové stimulanty (ATS), přičemž se neléčí tak často, uvedla představitelka UNODC Angela Meová.

Meová rovněž vyzvala k monitorování situace v Afghánistánu, kde se v roce 2021 vyrobilo 86 procent světového opia. Vůdce islamistického hnutí Tálibán, které zemi vládne, v dubnu vydal zákaz pěstování máku. “Uvidíme, jestli to povede k zásadnímu snížení, anebo se vzhledem ke společenským a ekonomickým podmínkám v zemi naopak ilegální pole rozšíří,” prohlásila expertka.

Meová dále varovala, že válka na Ukrajině by mohla přispět k rozšíření nezákonné výroby drog. “Zprávy z Blízkého východu a jihovýchodní Asie naznačují, že konflikty mohou sloužit jako magnet pro produkci syntetických drog,” píše OSN.

Dr. Hemphouse
ADMINISTRATOR
PROFILE

Posts Carousel

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

Nejnovější z ekonomiky

Nejnovější galerie

Top Authors

Ze světa