Vecerni-praha.cz: Komentář eToro: Světový den marihuany „420“

Vecerni-praha.cz: Komentář eToro: Světový den marihuany „420“

Na dnešní den připadá každoroční den „420“. Kdysi obyčejný den se stal manifestací těch, kteří usilují o legalizaci marihuany pro léčebné i rekreační účely. 

  • Přední firmy obchodované na burze s konopím však v současné době nemají tolik důvodů k oslavám, neboť největší sektorový ETF, Pure US Cannabis ETF (MSOS) s objemem 322 milionů dolarů, klesl za poslední dva roky o 87 % a jen letos o 24 %.
  • To je o masivních 87 % méně než referenční index US S&P 500 za poslední dva roky a o 33 % méně než v letošním roce.
  • V průběhu dvou let dosahuje o 100 % nižší výkonnosti než index FTSE 100 a v průběhu jednoho roku o 74 %.
  • Tento sektor je však stále slibný, protože v USA, což je pravděpodobně největší světový trh, stále roste podpora legalizace a Německo se chystá dekriminalizovat a povolit omezené rekreační užívání.

Konopné firmy mohou mít tento týden potíže s oslavou dne „420“, protože akcie předních společností klesly za dva roky o 87 %.

Ben Laidler, stratég pro globální trhy ve společnosti eToro, komentuje: ‚‚Kótované konopné firmy se v posledních několika letech výrazně propadly kvůli několika klíčovým faktorům. V tomto sektoru panovalo velké zklamání z nedostatečného posunu směrem k federální dekriminalizaci konopí v USA, pravděpodobně největším trhu na světě. Naděje na tento krok panovala za vlády prezidenta z řad demokratů a může se dále zmenšovat, pokud se v roce 2024 do úřadu vrátí republikáni.

Měli bychom si však také uvědomit, že dlouhodobý trend v USA stále směřuje k liberalizaci na úrovni jednotlivých států, přičemž spotřebitelé jsou podle každoročních průzkumů stále více pro legalizaci a Německo se chystá stát se lídrem v Evropě a dekriminalizovat jeho užívání. Díky tomu by se někteří přední hráči v tomto odvětví mohli stát perspektivní dlouhodobou investicí.

Zatím však podniky podnikající v oblasti konopí stále narážejí na náklady vyplývající ze složité mozaiky státních a federálních zákonů USA a růst odvětví je omezen. Nepodařilo se mu růst takovým tempem, jak mnozí předpovídali, což dokládá i to, jak malé je stále ve srovnání s jinými „prohřeškovými“ odvětvími. Největší tržní kapitalizace konopných akcií činí 1,4 miliardy liber (Curaleaf), zatímco v alkoholovém průmyslu má čínská společnost Kweichow Moutai tržní kapitalizaci 260 miliard liber a v tabákovém průmyslu má americká společnost Philip Morris tržní kapitalizaci 140 miliard liber.‘‘

Tabulka 1: Srovnání výkonnosti předního konopného ETF (MSOS) s hlavními indexy

VýkonnostMeziroční změny ceny akciíCeny akcií za období jednoho rokuCeny akcií za období dvou let 
MSOS-24%-71%-87%
S&P 5008%-6%0%
FTSE 1006%3%13%
MSOS vs S&P-33%-65%-87%
MSOS vs FTSE 100-30%-74%-100%

Tabulka 2: Jak si vedly přední kótované společnosti v posledních dvou letech

SpolečnostMeziroční změny cen akciíCeny akcií za období jednoho rokuCeny akcií za období dvou let 
Green Thumb-7%-32%-73%
Curaleaf-14%-29%-81%
Trulieve-6%-32%-85%
Verano Holdings-3%-32%-84%
Terrascend4%-39%-83%

Odkud pochází mezinárodní den 420?

Na sociálních sítích a po celém světě koluje mnoho mýtů o tom, jak vznikl den 4/20, přičemž většina zpráv se ukázala jako neprůkazná.  Většina se však domnívá, že den 420 vznikl v Kalifornii v 70. letech 20. století, kdy skupina teenagerů ze střední školy San Rafael v okrese Marian každý den ve 4:20 rituálně kouřila marihuanu. Číslo 420 se stalo jejich kódem pro marihuanu. 

Pětice studentů si říkala „Waldos“, což odkazovalo na zeď, na které ve škole sedávali. Původ skupiny Waldos byl zdokumentován v dopisech, vojenských záznamech a výstřižcích ze středoškolských novin, které tento původ potvrzují. Následně se výraz 420 nakonec stal synonymem pro tuto látku a propagovaly ho kapely jako např. skupina The Grateful Dead.

Dr. GrowMan
ADMINISTRATOR
PROFILE

Posts Carousel

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

Nejnovější z ekonomiky

Nejnovější galerie

Top Authors

Ze světa