iDnes.cz: Léčebné konopí bude dostupné bez lékařského předpisu, znělo ve Sněmovně

iDnes.cz: Léčebné konopí bude dostupné bez lékařského předpisu, znělo ve Sněmovně

Konopí by se mohlo v budoucnu dostat k pacientům i bez lékařského předpisu. „Je to přespříliš byrokratické,“ řekla o dostupnosti léčebného konopí pro pacienty šéfka zdravotního výboru Sněmovny Zdenka Němečková Crkvenjaš z ODS na semináři „Volně prodejné léčebné konopí v České republice: Utopie, nebo reálná možnost?“

„Konopí působí, není to žádná experimentální metoda. Je třeba snížit byrokracii, rozšířit spektrum předepisujících lékařů i počet indikací,“ řekla Němečková Crkvenjaš na akci, kam dorazili i vicepremiér a šéf Pirátů Ivan Bartoš či národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil.

Němečková Crkvenjaš řekla, že je třeba otevřít diskusi, zda léčebné konopí nepustit na trh jako volně dostupné. Léčebné konopí by podle ní mohlo být variantou u pacientů, kteří mají kvůli bolesti předepsané silně návykové léky s opiáty.

„Jsem jednoznačně pro to, aby se léčebné konopí zpřístupnilo více pacientům,“ řekl i šéf senátního výboru pro zdravotnictví Roman Kraus z ODS.

Vicepremiér Bartoš mluvil o tom, že před lety bylo utopií i to, zda vůbec bude konopí na trhu jako podpůrná nebo doplňková léčba. Je třeba podle něj dostat léčebné konopí k co největšímu množství lidí, kterým může pomoci.

Větší procento lidí podle národního protidrogovéhoa koordinátora Vobořila používá konopí pro samoléčbu než pro rekreační účely.

Léčebné konopí nyní v Česku užívá 8 tisíc lidí

Pavel Kubů, předseda Správní rady KOPAC – Pacientský spolek pro léčbu konopím, řekl, že léčebné konopí nyní v Česku užívá 8 037 pacientů, jimž ho předepisuje 235 lékařů. Podle prezentace, kterou představil ve Sněmovně, byly v roce 2022 náklady VZP za léčebné konopí 17,3 milionů korun, z toho 10,3 milionů korun na léčbu bolestí a 5,3 milionu korun na léčbu neurologických obtíží.

Navrhl zrušit administrativní povinnost lékařů hlásit SÚKL údaje o průběhu léčby pacientů s předepsaným léčebným konopím či zrušit věkové omezení preskripce pouze pro pacienty starší 18 let.

Lékaři předepisují léčebné konopí kvůli neutišitelné bolesti, na kterou nezabírají jiné léky, ale také kvůli rakovině nebo následkům chemoterapií, AIDS, Parkinsonově nemoci nebo roztroušené skleróze.

Parlament schválil využití konopí k léčbě v roce 2013, k prvním pacientům se dostalo o rok později. Zdravotní pojišťovny ho hradí od roku 2020, platí 90 procent ceny, maximálně 30 gramů měsíčně.

Návrh zákona počítá se samopěstováním a vznikem konopných klubů

V současné době se chystá vládní návrh zákona o regulaci konopí. Původně měla obsahovat regulovaný trh, v první verzi zákona jsou pravidla pro samopěstování a vznik konopných klubů. Podle exposlance Petra Plevy, ředitele Think tanku racionální politiky závislostí legalizace konopí nezlikviduje černý trh úplně, podle zahraničích zkušeností se ale výrazně zmenší, protože se klientela přesune k legálním zdrojům.

Národní ekonomická rada vlády znovu doporučuje zavést v Česku legální regulovaný trh s konopím. Podle rady extrémně represivní přístup k drogám zatěžuje rozpočet a neprojevuje se v omezení spotřeby či zmírnění škod.

Vláda ve svém programovém prohlášení píše, že regulace návykových látek bude odpovídat míře jejich škodlivosti. Loni schválila plán boje proti závislostem s opatřeními do konce roku 2025. V něm se zavedením přísně regulovaného trhu s konopím počítá.

Autor: Josef Kopecký

Dr. GrowMan
ADMINISTRATOR
PROFILE

Posts Carousel

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

Nejnovější z ekonomiky

Nejnovější galerie

Top Authors

Ze světa