Zdravotnickydenik.cz: Vobořil: U konopí převažuje užívání pro samoléčbu

Zdravotnickydenik.cz: Vobořil: U konopí převažuje užívání pro samoléčbu

Větší procento lidí používá konopí pro samoléčbu než pro rekreační účely, míní národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil (ODS). Řekl to na dnešním semináři ve Sněmovně, kde se debatovalo i o možné dostupnosti léčebného konopí bez receptu od lékaře a kterou moderoval šéfredaktor Zdravotnického deníku Tomáš Cikrt. Legálním způsobem získává konopí pro léčebné použití naprostá menšina lidí, podle diskutujících politiků by přitom mohlo být bezpečnější variantou dnes rozšířených léčivých přípravků.

Podle průzkumu uveřejněného ve zprávě Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti za rok 2022 vyzkoušelo konopí výhradně pro samoléčbu v posledním roce před průzkumem konopí odhadem 190 až 250 tisíc lidí. „Zatímco míra rekreačního užívání významně klesá s věkem respondentů, užívání konopí z důvodu samoléčby s věkem respondentů roste, nejvyšší je ve věkových skupinách 55 až 64 a zejména starších 65 let,“ stojí ve zprávě.

Legálním způsobem získává podle informací Státní agentury pro konopí pro léčebné použití (SAKL) zhruba 8 tisíc lidí. Většina kvůli neutišitelné bolesti, na kterou nezabírají jiné léky, ale také kvůli rakovině nebo následkům chemoterapií, AIDS, Parkinsonově nemoci nebo roztroušené skleróze. Takovým nemocným část ceny hradí i zdravotní pojišťovna.

Léčebné konopí předepisuje jen kolem 150 lékařů

Povolení léčebné konopí předepisovat má asi 235 lékařů. Reálně ho ale podle Petra Plevy z Think tanku Racionální politiky závislostí předepisuje asi 130 až 150 z nich. Podle vicepremiéra a ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) jsou pravidla jeho předepisování velmi striktní a rigidní. „Celý proces může být pro některé lékaře odrazující a oni proto po konopí nesáhnou,“ uvedl na semináři.

Podle lékařky a předsedkyně sněmovního výboru pro zdravotnictví Zdenky Němečkové Crkvenjaš (ODS), která dala semináři ve Sněmovně záštitu, by léčebné konopí mohlo být variantou u pacientů, kteří kvůli bolesti mají předepsané silně návykové léky s opiáty. Podle Plevy tito nemocní užívají například fentanylové náplasti. O užívání fentanylu se v USA mluví jako o epidemii, ročně v jeho důsledku zemřou desítky tisíc lidí. Podle Plevy je konopí řádově méně nebezpečné.

V současné době se připravuje vládní návrh zákona o regulaci konopí. Původně měla obsahovat regulovaný trh, v první verzi zákona jsou pravidla pro samopěstování a vznik konopných klubů. Podle Plevy legalizace konopí nezlikviduje černý trh úplně, podle zahraničích zkušeností se ale výrazně zmenší, protože se klientela přesune k legálním zdrojům.

Černý trh také podle něj nezaručuje kvalitu, obsah THC nebo příměsí. „Z mého pohledu je podstatné, že víme, co těm lidem dáváme,“ uvedla Němečková k tomu, proč by jednou z možností, jak konopí získat, mohlo být i dostupné léčebné konopí v lékárnách. Podle Plevy se by se mohlo jednat například o masti nebo další produkty s nízkým obsahem THC do pěti procent.

ČTK

Dr. GrowMan
ADMINISTRATOR
PROFILE

Posts Carousel

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

Nejnovější z ekonomiky

Nejnovější galerie

Top Authors

Ze světa